Biura podróży – wszystkie kierunki droższe niż przed rokiem

Jeden z hoteli w Tunezji/fot. AG

Średnia cena imprezy turystycznej w biurach podróży była w ubiegłym tygodniu wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 949 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 359 złotych. Największy wzrost cen wyjazdów odnotowano na Sardynii, gdzie podniosły się średnio o aż 1669 złotych, a dużo mniejsze lecz i tak bardzo znaczne zwyżki miały miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol i Gran Canarii – o 582 i 544 złote.
Największy spadek cen wycieczek wystąpił w Kalabrii, który wyniósł średnio 507 złotych (poprzednio była tam największa ich zwyżka), a niewspółmiernie mniejsza zniżka miała miejsce na Malcie – o 18 złotych.

Podwyżki cen na wiodących kierunkach

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, miały miejsce jedynie bardzo znaczne zwyżki cen wycieczek. Najmniejsze miały miejsce w Bułgarii i na Wyspach kanaryjskich – o 236 i 238 złotych, większe w Egipcie – o 368 złotych, a największe tym razem w Turcji i Grecji – o średnio 549 i 570 złotych.

Średnia cen dużo wyższa niż rok temu

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 949 złotych.
Jedyny nieznaczny roczny spadek cen odnotowano w Portugalii gdzie obniżyły się one o 3 złote. Niewspółmiernie bardziej znaczące były roczne wzrosty cen wycieczek, z których zdecydowanie największe wystąpiły na kanaryjskich wyspach Gran Canarii – o średnio 2191 złotych, Lanzarote – o 1962 złotych i Fuerteventura – o 1696 złotych.

Wyspy Kanaryjskie – największy skok cen

Wśród wiodących kierunków najmniejsze wzrosty cen wycieczek miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny były wyższe o 521 złotych od cen sprzed roku. Na pozostałych kierunkach ceny rosły jeszcze bardziej, w tym w bardzo znacznym i dość podobnym stopniu w Bułgarii, Turcji i w Grecji – o odpowiednio 900, 942 i 1007 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich – o średnio aż 1753 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największy roczny wzrost cen wycieczek miał miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol, gdzie wyniósł 1633 złote. Bardzo duże zwyżki cen wystąpiły w Albanii i na Cyprze – o średnio 1272 i 1069 złotych, mniejsze na Majorce i Malcie – o średnio 607 i 598 złotych, jeszcze mniejsze w Tunezji – o 145 złotych, zaś jedynym kierunkiem w tej grupie, na którym ceny symbolicznie spadły była Portugalia – o średnio 3 złote.

Najkorzystniejsze ceny – w TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 40 ofert (poprzednio 32 oferty, przed rokiem 36, a przed dwoma laty 32 oferty).

Organizator ten wyprzedzał biura Exim Tours z liczbą 21 ofert (poprzednio 10 ofert, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 8 ofert) oraz biuro Rainbow z liczbą 17 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 13 ofert). Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć też na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najtańszy Egipt – w TU, Grecja – w Exim Tours

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miały biuro TUI Poland – 5 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro Exim Tours – 9 ofert oraz biura Rainbow i TUI Poland – 7 i 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniało się biuro TUI Poland – 9 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 4 oferty oraz Rainbow i TUI Poland – po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Itaka i Exim Tours – po 4 oferty a w Bułgarii biura Best Reisen, Ecco Holiday i TUI Poland – wszystkie po 2 oferty.

Biura podróży – wszystkie kierunki drożeją