Biura podróży – wszystkie kierunki drożeją

Jedna z plaż egipskich/fot. AG

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, miały miejsce jedynie podwyżki cen wycieczek. Średnia cena podskoczyła o 157 złotych. W porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku średnia cena imprezy jest wyższa o 603 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 157 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów ponownie odnotowano we włoskiej Kalabrii, gdzie podniosły się średnio o aż 712 złotych a mniejsze, lecz i tak bardzo znaczne zwyżki miały miejsce na tureckim kierunku Dalaman i kanaryjskiej wyspie Lanzarote – o 573 i 494 złotych.

Sycylia najbardziej potaniała

Największy spadek cen wycieczek wystąpił na Sycylii, który wyniósł średnio 258 złotych (poprzednio był tam duży wzrost), a mniejsze zniżki miały miejsce na kierunkach tunezyjskich, czyli na Dżerbie i w Tunezji kontynentalnej – o 120 i 42 złote.

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, miały miejsce jedynie podwyżki cen wycieczek. Najmniejsza miała miejsce w Turcji – o średnio 116 złotych, większe w Bułgarii, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich – o odpowiednio 169, 189 i 208 złotych, a największa tym razem w Egipcie – średnio 239 złotych.

Synaj dużo taniej niż prze rokiem

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 603 złote.
Największe roczne spadki cen, siódmy raz z rzędu, odnotowano na Synaju gdzie w okresie roku obniżyły się o 301 złotych. Kolejny raz w mniejszym, ale i tak bardzo znacznym stopniu spadły ceny w Marsa Alam i na Tunezyjskiej Dżerbie – o średnio 192 i 51 złotych.

Lanzarote i Sardynia dużo droższe

Zdecydowanie bardziej znaczące były roczne wzrosty cen wycieczek, z których zdecydowanie największe wystąpiły na wyspach: Lanzarote – o średnio 1759 złotych, Sardynii – o 1351 złotych i Kos – o 1166 złotych.

Wśród wiodących kierunków jedyne roczne spadki cen wycieczek miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny były niższe o 110 złotych od cen sprzed roku. Na pozostałych kierunkach ceny rosły, w tym w bardzo dużym i dość podobnym stopniu w Turcji, Bułgarii i w Grecji – o odpowiednio 586, 588 i 677 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich – o średnio aż 1186 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największy roczny wzrost cen wycieczek miał miejsce na Sardynii, gdzie wyniósł aż 1351 złotych. Bardzo duże zwyżki cen wystąpiły w Portugalii i na Cyprze – o średnio 885 i 837 złotych, niewiele mniejsze na Majorce, w Albanii – o średnio 732 i 622 złote, a jeszcze mniejsze na Malcie i w Hiszpanii kontynentalnej – o 438 i 151 złotych. Jedynym kierunkiem w tej grupie, na którym ceny spadły była Tunezja – o średnio 40 złotych, co może mieć związek z bardzo wysokim obecnie i systematycznie rosnącym zainfekowaniem tego kraju wariantem Delta wirusa Covid 19.

Najatrakcyjniejsze ceny tradycyjnie w TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 32 ofert (poprzednio 31 ofert, przed rokiem 32, a przed dwoma laty też 32 oferty).

Organizator ten w już tylko niewielkim stopniu wyprzedzał biuro Itaka z liczbą 30 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 19 ofert) oraz biuro Rainbow z liczbą 22 ofert (poprzednio 18 ofert, przed rokiem 22, a przed dwoma laty 20 ofert). Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Do Egiptu najtaniej z Itaką

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich mały biura Itaka – 3 oferty oraz Rainbow i Sun & Fun – po 2 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Grecos i TUI Poland – po 6 ofert oraz biura Rainbow i Itaka – 5 i 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland oraz Itaka – 8 i 6 ofert, a na tureckich biura TUI Poland – 5 ofert oraz Rainbow i Coral Travel – po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel – 6 ofert oraz Rainbow – 5 ofert, a w Bułgarii biura Itaka i TUI Poland– po 2 oferty.

Biura podróży – tylko Egipt tańszy niż w ubiegłym roku