Biura podróży – tylko Egipt tańszy niż w ubiegłym roku

fot. AG

Średnia cena imprezy sierpniowej była w ostatnim tygodniu w biurach podróży wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 335 złotych. Jedyne roczne spadki cen wycieczek miały miejsce w Egipcie, w którym średnie ceny były niższe o 191 złotych od cen sprzed roku.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 10 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano we włoskiej Kalabrii, gdzie podniosły się średnio o aż 871 złotych, a istotnie mniejsze zwyżki miały miejsce na wyspach Sycylii i Kos – o 416 i 160 złotych.
W minionym tygodniu zdecydowanie największy spadek cen wycieczek wystąpił na półwyspie Chalcydyckim, który wyniósł średnio 552 złote. a mniejsze zniżki miały miejsce na Sardynii i na Malcie – o 326 i 284 złote.

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, tym razem przeważały podwyżki cen wycieczek. Spadek ich cen odnotowano jedynie w Grecji i był on niewielki – o średnio 7 złotych, natomiast na pozostałych kierunkach wystąpiły wzrosty. Mniejsze miały miejsce w Egipcie – o 11 złotych, a większe na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i Bułgarii – o odpowiednio 54, 66 i 77 złotych.

Średnia cena imprezy dużo większa

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 335 złotych. Był to w tym sezonie, od połowy listopada 2020, już piąty kolejny przypadek wyższych cen niż w sezonie ubiegłym i jednocześnie jak dotąd rekordowy.
Zdecydowanie największe roczne spadki cen, szósty raz z rzędu, odnotowano na Synaju, gdzie w okresie roku obniżyły się one o 291 złotych.
Kolejny raz w mniejszym, ale i tak bardzo znacznym stopniu spadły ceny w Marsa Alam i na Tureckiej Riwierze – o średnio 192 i 159 złote.
Zdecydowanie bardziej znaczące były roczne wzrosty cen wycieczek, z których największe wystąpiły na wyspach Gran Canarii i Kos – o po 986 złotych, a niewiele mniejsze na Lanzarote – o 880 złotych.

Tylko Egipt tańszy

Wśród wiodących kierunków jedyne roczne spadki cen wycieczek ponownie miały miejsce w Egipcie, w którym średnie ceny były niższe o 191 złotych od cen sprzed roku. Na pozostałych kierunkach ceny rosły, w tym w zdecydowanie najmniejszym stopniu w Turcji – o 91 złotych, w wyraźnie większym w Bułgarii i Grecji – o 380 i 480 złotych, a największym na Wyspach Kanaryjskich – o średnio aż 898 złotych.

Ceny na Cyprze wyższe od zeszłorocznych

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły na Cyprze w Albanii i na Majorce – o średnio 455, 430 i 427 złotych, mniejsze w Portugalii i na Malcie – o 364 i 226 złotych, jeszcze mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej i Włoszech – o 172 i 104 złote, a w zdecydowanie najmniejszym stopniu wzrosły ceny w Tunezji – o zaledwie 45 złotych, co może mieć związek z bardzo wysokim obecnie i systematycznie rosnącym zainfekowaniem tego kraju wariantem Delta wirusa Covid 19.

Liderem niskich cen wciąż TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 31 ofert (poprzednio 38 ofert, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 39 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 23 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 31 ofert) oraz biuro Rainbow z liczbą 18 ofert (poprzednio 17 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma laty 24 oferty). Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Egipt najtańszy w TUI i Rainbow

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich mały biura TUI Poland i Rainbow – po 4 oferty i Sun & Fun – 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Grecos i Neckera – po 5 ofert oraz biura Itaka i Prima Holiday – po 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland oraz Itaka – 10 i 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 7 ofert oraz TUI Poland – 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel – 5 ofert oraz Rainbow i Exim Tours – po 3 oferty, a w Bułgarii biura Ecco Holiday i Itaka – po 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie i Turcji, biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Rainbow w Egipcie i w Tunezji.

Biura podróży – ceny na sierpień lekko w dół