Biura podróży – ceny na sierpień lekko w dół

Jeden z hoteli w Czarnogórze/fot. AG

W ubiegłym tygodniu w biurach podróży średnia cena imprezy na początku sierpnia spadła o 11 złotych. Jednak jest wyższa od zeszłorocznej o 270 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.
Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 obniżyła się o 11 złotych.

W minionym tygodniu zdecydowanie największy spadek cen wycieczek wystąpił na Sardynii i wyniósł średnio 275 złotych, a mniejsze zniżki miały miejsce na Lanzarote i ponownie na Cyprze – o 186 i 150 złotych.

Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano (drugi raz z rzędu) na Malcie, gdzie podniosły się o średnio 281 złotych, a mniejsze zwyżki miały miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i na półwyspie Chalcydyckim – o 246 i 147 złotych.

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, tym razem przeważały spadki cen wycieczek. Podwyżkę ich cen odnotowano jedynie w Grecji – o średnio 33 złote, a na pozostałych kierunkach wystąpiły zniżki. Mniejsze miały miejsce w Bułgarii i Turcji – o 10 i 19 złotych, a nieco większe w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich – o 33 i 40 złotych.

Średnia ceny imprezy dużo wyższa od zeszłorocznej

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 270 złote.

Zdecydowanie największe roczne spadki cen, piąty raz z rzędu, odnotowano na Synaju gdzie w okresie roku obniżyły się one o 296 złotych. W mniejszym, ale i tak bardzo znacznym stopniu spadły ceny w Marsa Alam i na Tureckiej Riwierze – o średnio 211 i 103 złote. Zdecydowanie bardziej znaczące były roczne podwyżki cen wycieczek, z których największe wystąpiły na wyspie Kos – o 880 złotych, a niewiele mniejsze na wyspach kanaryjskich Gran Canarii i Teneryfie – o 710 i 705 złotych.

Z popularnych tylko Egipt tańszy

Wśród wiodących kierunków jedyne roczne spadki cen wycieczek miały miejsce w Egipcie, w którym średnie ceny były niższe o 192 złote od cen sprzed roku. Na pozostałych kierunkach ceny rosły, w tym w znaczącym stopniu w Turcji i w Bułgarii – o 143 i 171 złotych, a w bardzo znaczącym w Grecji – o 402 złote i na Wyspach Kanaryjskich – o średnio aż 619 złotych.
Majorka dużo droższa
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły na Majorce, w Albanii oraz we Włoszech – o średnio 499, 432 i 339 złotych, w mniejszym stopniu wzrosły ceny w Hiszpanii kontynentalnej, na Cyprze i na Malcie – o 237, 195 i 194 złote, a w zdecydowanie najmniejszym w Portugalii – o tylko 11 złotych, co może mieć związek w wysokim obecnie i systematycznie rosnącym zainfekowaniem tego kraju wariantem Delta wirusa Covid 19.

Najkorzystniejsze cent tradycyjnie w TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 38 ofert (poprzednio też 38 ofert, przed rokiem 28, a przed dwoma laty 36 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Exim Tours z liczbą 25 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 4 oferty) oraz Itaka z liczbą 20 ofert (poprzednio 17 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 25 ofert).

W Egipcie najtaniej z TUI i Rainbow

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich mały biura TUI Poland i Rainbow – 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Exim Tours i TUI Poland – 8 i 5 ofert, przed biurami Grecos i Rainbow – po 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland oraz Itaka – 9 i 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert oraz TUI Poland – 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i Exim Tours – 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biura Ecco Holiday i Best Reisen – 3 i 2 oferty.

Wakacje.pl: królują Grecja, Turcja i Egipt

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center