Biura podróży – Wyspy Kanaryjskie dużo droższe niż przed rokiem

AG

Największą różnicę wobec zeszłorocznych cen zanotowano na Lanzarote – drożej o 484 złote oraz na Teneryfie – drożej o 358 złotych.

 

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje okres pierwszego tygodnia zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 1- 7 lutego 2016 roku.

Pierwsze tegoroczne zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2016 roku (1.02-7.02 2016), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, zebranych w dniu 1 stycznia 2016 z cenami dla tego samego okresu zebranych w dniu 25 grudnia 2015.
W badanym okresie wystąpił niewielki wzrost średniej ceny, który wyniósł 7 złotych (poprzednio ceny wzrosły o 44 złote). Spośród dużych kierunków zimowych ponownie, ale tym razem bardzo niewiele wzrosły średnie ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie – o 5 złotych (poprzednio wzrosły o 89 złotych). Podobnie nieduże zmiany cen zarówno w dół jak i w górę były udziałem poszczególnych wysp. Liderem wzrostów była Gran Canaria – o 28 złotych, a spadków Fuerteventura – o 10 złotych.

Wysoki popyt na bezpieczne kierunki, a do takich turyści zaliczają obecnie Wyspy Kanaryjskie powoduje, że ich ceny generalnie są pod stałą presją zwyżkową i to pomimo znacznego wzrostu podaży miejsc ze strony tanich linii (LCC). Jeszcze szybciej niż ceny w biurach podróży rosną ceny wyjazdów organizowanych samodzielnie. W omawianym czasie średni wzrost cen pobytów dla osoby w pokoju dwuosobowym wyniósł 306 złotych na co składa się średni wzrost cen przelotu w LCC o 129 złotych oraz średni wzrost cen ½ pokoju o 177 złotych.
Na drugim z najważniejszych dla naszych rodaków kierunków zimowego wypoczynku, a mianowicie Egipcie, średnie ceny wycieczek nieco spadły – o 17 złotych (poprzednio spadły o 21 złotych), przy czym zniżki wystąpiły w Hurghadzie – o średnio 50 złotych, a niewielkie zwyżki w Marsa Alam – o 17 złotych. W obecnej sytuacji jedynie niewielkie spadki cen wyjazdów do Egiptu mogą wynikać z ograniczenia podaży miejsc na kierunkach egipskich oraz z wycofania oferty czarterowej na Synaj.
Spore spadki cen zanotowano tym razem na Cyprze – o 147 złotych (poprzednio był tam wzrost o 26 złotych), a zwyżki w Maroku – o 98 złotych (poprzednio również był wzrost, ale niewielki – o 13 złotych). Natomiast od czasu poprzedniego zestawienia ceny zimowych wyjazdów do Portugalii oraz Tunezji nie uległy zmianie.

Pomimo niewielkiego bieżącego wzrostu średnich cen wycieczek na okres pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego (o 7 złotych) ich porównanie dla wylotów w latach 2014 i 2015 zebranych w tym samym okresie grudnia pokazuje, że dodatnia różnica cen bieżących wobec cen z okresu sprzed roku znacząco spadła i wyniosła 84 złotych (poprzednio była wyższa i wyniosła 136 złotych). Ta dość istotna zmiana wynika z faktu, że przed rokiem średnie ceny odnotowały relatywnie duży wzrost, a mianowicie o 59 złotych, który przyczynił się do zniwelowania części różnicy.
Nadal zdecydowanie droższe niż w ubiegłym sezonie są Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami odpowiednio o aż 284 złote (poprzednio o 264 złote), natomiast po raz pierwszy tańszy niż przed rokiem stał się Egipt, choć niewiele, bo o tylko 13 złotych (poprzednio był droższy o 165 złotych). Z kierunków kanaryjskich największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu nadal prezentuje Lanzarote – 484 złote (poprzednio 571 złotych) oraz popularna w tym sezonie Teneryfa – 358 złotych (poprzednio 200 złotych).

Dużo droższe niż przed rokiem są teraz również wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie organizowane samodzielnie. Ich średnia cena (dla osoby w pokoju dwuosobowym) wzrosła znacznie bardziej niż w biurach podróży, a mianowicie o aż 919 złotych na co składają się droższe przeloty LCC – o średnio 325 złotych oraz droższe hotelowe pokoje – ½ pokoju o średnio 594 złote.
Jeśli chodzi o kierunki egipskie, to nieco tańsza jest obecnie Hurghada – o 33 złote (poprzednio była droższa o 87 złotych), a minimalnie droższa Marsa Alam – o 8 złotych (poprzednio była droższa o 102 złote). Bez zmian wobec poprzedniego zestawienia pozostał Cypr – droższy wobec okresu sprzed roku o średnio 54 złote, a sporo tańsza niż przed rokiem stała się natomiast Tunezja Kontynentalna – o 235 złotych (poprzednio o 127 złotych).

W tym zestawieniu zdecydowanie największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazują oferty biur Sun & Fun – o aż prawie 400 złotych oraz TUI – o średnio 235 złotych, a pozostałe biura wykazują większe lub mniejsze zwyżki. Stosunkowo najmniejsze i poniżej średniej wzrostów (średnia to 84 złote) są one w biurze Rainbow – o około 30 złotych, większe w Itace – ponad 160 złotych oraz Exim Tours – blisko 400 złotych, a największe w biurze Neckermann – blisko 700 złotych.
W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, czyli w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, a zatem na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera zajmuje teraz biuro Itaka (10 takich ofert) przed biurami Rainbow oraz Sun & Fun (po 9 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji obecnie wyróżnia się biuro Ecco Holiday (4 oferty).

Andrzej Betlej z TrvelaData podkreślił: “Przy obecnych cenach najwyższą opłacalność na okres zimowy (abstrahując od ryzyka niebezpiecznych incydentów dla turystów) wykazują kierunki egipskie (6-7 punktów), zwłaszcza Synaj dla hoteli 4* i Hurghada dla 5* oraz Tunezja dla średnich klas hoteli (5,5 pkt.). Ważną przyczyną dobrej opłacalności tych kierunków dla turystów są niezbyt wysokie ceny spowodowane obniżonym popytem, który spadł w znacznej mierze z powodu obaw przed podwyższonym ryzykiem występującym na tych kierunkach. Na Kanarach bardziej niż przeciętnie opłacalne na tych wyspach nadal są Fuerteventura (dla 5 gwiazdek) oraz Gran Canaria dla hoteli 3- gwiazdkowych.”