Biura podróży – tylko Sun & Fun tańszy niż przed rokiem

AG

Wśród dużych i średnich organizatorów, w ostatnim tygodniu niższe ceny imprez turystycznych na początku sierpniu odnotowano tylko w biurach Sun & Fun – o około 70 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 10 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 5-11 sierpnia 2018 roku. .

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia, średnia cena wzrosła o 24 złote. Największe zwyżki odnotowano na wyspie Kos – o 216 złotych oraz na Dżerbie (przed tygodniem był tam znaczny spadek) i Krecie – o 144 i 80 złotych. Największe spadki średnich cen wycieczek wystąpiły na Malcie – o 76 złotych oraz na Fuerteventurze i w Marsa Alam – o 69 i 52 złote. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny wycieczek odpowiednio spadły o 48 i wzrosły o 19 złotych.

W minionym tygodniu zdecydowanie najbardziej wzrosły średnie ceny wycieczek do Grecji i Turcji (o 84 i 40 złotych), nieznacznie drożały wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie (o 8 złotych), zaś nieduże spadki odnotowały ceny wycieczek do Bułgarii i Egiptu – o 11 i 12 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia 2019 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 167 złotych i był to największy roczny wzrost cen w tym. W tym samym okresie poprzedniego sezonu notowano spadek cen w ujęciu rocznym o 79 złotych.

Wśród wiodących kierunków nadal utrzymują się zwyżki średnich cen wycieczek na systematycznie zyskujących na popularności już od sezonu 2017 kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli Egipcie i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 214 i 200 złotych.

W minionym tygodniach na czoło rocznych zwyżek cen po raz pierwszy w tym sezonie wyszła jednak Grecja, na której średnie ceny wzrosły w okresie roku o 246 złotych.

Jest to przykład pozytywnego (dla organizatorów) wpływu ograniczeń programowych, które pomimo słabszego niż przed rokiem popytu ten kierunek zdołały zapewnić wzrost cen w większej skali niż w bardzo dobrze sprzedających się Egipcie i Turcji. Należy jednak pamiętać, że znaczenie dla takiej sytuacji ma też to, że w poprzednim sezonie Grecja notowała o tej porze spadek cen w ujęciu rocznym o 138 złotych, a Turcja o zaledwie 1 złoty, zaś w Egipcie średnie ceny imprez wzrosły o 36 złotych.

Ze 114 do 72 złotych zmalała skala rocznych zwyżek cen wycieczek do Bułgarii, a w adekwatnym tygodniu ubiegłego sezonu ceny na tym kierunku rosły o 11 złotych.

Po raz pierwszy w tym sezonie Wyspy Kanaryjskie wyszły „na plus” w rocznych porównaniach cen, chociaż tamtejszy 49-procentowy wzrost średnich cen był najniższy spośród wszystkich wiodących kierunków (przed tygodniem i dwoma ceny były niższe o 51 i 69 złotych. W minionym sezonie o tej samej porze ceny wycieczek sierpniowych notowały spadek cen w ujęciu rocznym, który wyniósł średnio aż 195 złotych. Kolejny już raz warto zaznaczyć, że w kilkunastu ostatnich tygodniach zdecydowanie korzystniejsze niż przed rokiem stały się dla organizatorów ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie sprzedawanych w ofertach last minute.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największe zwyżki cen w ujęciu rocznym kolejny raz odnotowano na Cyprze – o średnio 610 złotych, a mniejsza ich skala wystąpiła w Albanii, Maroku i Portugalii – o 284, 244 i 128 złotych. Umiarkowany wzrost cen odnotowała Tunezja – o 57 złotych, kosmetyczny Majorka (wzrost o 3 złote), zaś spadek i to bardzo duży Malta – o średnio 401 złotych.

W porównaniach średnich cen ofertowych wśród dużych i średnich organizatorów niższy ich poziom odnotowano w biurach Sun & Fun – o około 70 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 10 złotych (biura Exim Tours i Neckermann Polska) do 380 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, pozycję lidera nadal utrzymuje biuro TUI Poland z liczbą 38 ofert (poprzednio 37, przed rokiem 26, a przed dwoma 11 ofert), które wyprzedziło biura Coral Travel z liczbą 23 ofert (poprzednio 24, przed rokiem 12, a przed dwoma 20 ofert) oraz Rainbow z liczbą 22 ofert (poprzednio 19, przed rokiem 20, a przed dwoma 24 oferty). Przewagę w zakresie hoteli 3* posiadały oferty biur Rainbow i TUI Poland, w zakresie hoteli 4* i 5* oferta biura TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 6 ofert oraz Rainbow – 4 oferty, na kierunkach greckich biuro Rainbow – 10 ofert oraz TUI Poland – 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland –11 ofert oraz Itaka – 5 ofert, a na tureckich Coral Travel – 6 ofert oraz Itaka – 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 5 ofert oraz Coral Travel i Exim Tours – po 3 oferty, zaś w Bułgarii biuro Coral Travel – 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow wyraźnie wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Egipcie, TUI Poland w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i Tunezji, a Coral Travel w Grecji, Turcji i Tunezji kontynentalnej.