Biura podróży – tanieją imprezy październikowe

Elba/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena w biurach podróży w Polsce dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 października 2022, spadła o 11 złotych. Największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano w Maroku.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień października, czyli 3 – 9 października 2022 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 pażdziernika 2022, spadła o 11 złotych. Największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano w Maroku, a sporo mniejsze były zniżki cen na wyspach Gran Canaria i Kos – o 172 i 169 złotych. Największe wzrosty cen ponownie miały miejsce w Portugalii – o średnio 286 złotych, a nieco mniejsze były zwyżki cen wyjazdów na Teneryfę i Cypr – o 256 i 184 złote.

Średnia cena dużo wyższa niż rok temu

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej dla poprzedniego sezonu o 808 złotych.

Najbardziej w okresie roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów do Maroka – o średnio aż 1837 złotych, natomiast mniejsze, ale i tak bardzo znaczne były wzrosty cen wycieczek do tureckiego regionu Dalaman i na Synaj – o średnio 1461 i 1304 złote. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków nie zanotowano spadków cen.

Egipt droższy o ponad 1100 zł

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Egipcie – o średnio 1122 złotych, mniejsze były podwyżki ich cen w Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji – o średnio 862, 783 i 699 złotych, a zdecydowanie najskromniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii – o zaledwie 309 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku – o 1837, natomiast istotnie mniejsze były zwyżki ich cen w Portugalii, Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce – o 1032, 900 i 898 złotych. W jeszcze mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Maltę, do Tunezji i na Cypr – o 633, 585 i 541 złotych, a w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Włoch – o średnio 196 złotych.

TUI Poland – najwięcej niskich cen

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 43 ofert (poprzednio 44 oferty, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 21 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 24 ofert (poprzednio też 24 oferty, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 17 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 19 ofert (poprzednio 17 ofert, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 16 ofert).

Egipt najatrakcyjniejszy z Coral Travel

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – po 5 ofert, a na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland oraz Itaka – 12 i 7 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Rainbow – 10 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland– 8 i 4 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Sun & Fun i Rainbow – 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biura Exim Tours i Nekera – po 2 oferty.

Biura podróży – wielki spadek cen wrześniowych