Biura podróży – wielki spadek cen wrześniowych

Jeden z hoteli cypryjskich/fot. AG

W ostatnim tygodniu w biurach podróży w Polsce średnia cena imprezy turystycznej z wylotami pomiędzy 5 i 11 września 2022, spadła o 229 złotych. największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano na Fuerteventurze – o 756 złotych, a tylko nieco mniejsze były zniżki cen na wyspach Kos i Lanzarote – o 611 i 531 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień września, czyli 5 – 11 września 2022 roku.

W minionym tygodniu największe wzrosty cen miały miejsce w Portugalii – o średnio 37 złotych, a nieznacznie mniejsze były podwyżki cen wyjazdów na Majorkę i do Maroka – o 35 i 26 złotych.

Średnia cena wyższa od zeszłorocznej o ponad 600 zł

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej dla poprzedniego sezonu o 636 złotych.
Najbardziej w okresie roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów do Maroka – o średnio aż 2548 złotych, natomiast mniejsze, ale i tak bardzo znaczne były wzrosty cen wycieczek na Sycylię i Maltę – o średnio 1921 i 1090 złotych. W minionym tygodniu jedyny spadek cen wycieczek wśród monitorowanych kierunków miał miejsce na wyspie Kos, gdzie obniżyły się one o średnio 334 złote.

Najmniejsze wzrosty cen w Bułgarii

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Turcji i Egipcie – o średnio 962 i 790 złotych. Mniejsze były wzrosty ich cen w Grecji – o średnio 473 złote, a zdecydowanie najskromniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii – o zaledwie 163 i 142 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku – o 2548, natomiastistotnie mniejsze były zwyżki ich cen na Malcie i Cyprze – o 1090 i 943 złote. W jeszcze mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Tunezji, Hiszpanii Kontynentalnej i Włoch – o 702, 699 i 688 złotych, a w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów na Majorkę oraz do Albanii i Portugalii – o średnio 595, 490 i 149 złotych.

TUI Poland – jak zwykle liderem niskich cen

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 44 ofert (poprzednio 47 ofert, przed rokiem 36, a przed dwoma laty 32 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 31 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 17 ofert) oraz Rainbow z liczbą 24 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 18 ofert).

Egipt najkorzystniejszy w Coral Travel

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – 5 i 4 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biuro Itaka – 9 ofert oraz Rainbow i TUI Poland – 8 i 7 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich wyraźnie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka – 9 i 5 ofert, a na tureckich biura TUI Poland i Coral Travel – 8 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Rainbow i Coral Travel – 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biur TUI Poland – 3 oferty.

Biura podróży – ceny imprez wrześniowych minimalnie rosną