Biura podróży – sprzedaż wciąż spada

AG

Kryzys na polskim rynku turystycznym wciąż trwa. W ostatnim tygodniu, w biurach podróży odnotowano o minus 30,6 proc. mniej rezerwacji niż w analogicznym okresie roku 2014 oraz aż o minus 34,6 proc. klientów.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX , który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 82,3 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 10 proc. a autokarowe – 7,5 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zmalała liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 9,3 proc., imprez z dojazdem własnym – o minus 24 proc., liczba samolotówek zaś zmalała aż o minus 37,4 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku, to pierwsza dziesiątka najchętniej wybieranych krajów nie zmienia się specjalnie, choć zwraca po raz drugi wysoka pozycja Cypru. Dycha wygląda następująco: Hiszpania, Grecja, Egipt, Bułgaria, Włochy, Turcja, Portugalia, Cypr, Dominikana i Austria. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się po trzy greckie i hiszpańskie a na podium znajdują się Fuerteventura, Heraklion i Teneryfa. Najmniej kosztują imprezy w Marsa Alam (2 044 zł) i Hurghadzie (2 013 zł). Najdrożej jest na Teneryfie (3 047 zł) i w na Fuertventurze (2 835 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2016 zmalała w ostatnich czterech tygodniach o minus 31,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 36,3 proc., imprez z dojazdem własnym – o minus 0,4 proc., zaś autokarówek zmalała o minus 12,8 proc. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2016 liczba klientów wzrosła o 3,7 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 78,7 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza wygląda następująco. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Hiszpania (wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem +79 proc.). Dalej zaś: Grecja (+21 proc.), Włochy (+74 proc.), Egipt (minus 62 proc.), Bułgaria (+286 proc.), Turcja (minus 63 proc.), Portugalia (+ 87 proc.), Austria (+120 proc.), Kuba (+122 proc.), Zjednoczone Emiraty Arabskie (b.d.). Zwracają uwagę znajdujące się na piętnastej pozycji Czechy – wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 176 proc.