Biura podróży – sierpień 2022 dużo droższy

Palm Beach Hotel na Cyprze/fot. AG

Średnia cen wycieczki zagranicznej na początku sierpnia 2022 jest w biurach podróży wyższa od średniej w sierpniu 2021 o 221 złotych. Najbardziej wzrosła średnia cena na Costa de la Luz – o 692 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, spadła o 12 złotych. Największe obniżki średnich cen w ostatnim tygodniu ponownie notowano na Korfu – o 161 złotych oraz w Portugalii i na Majorce – o średnio 130 i 108 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce na kierunkach egipskich, czyli Synaju i Marsa Alam – o średnio 103 i 71 złotych, a niewiele mniejsze spadki wystąpiły Cyprze – o 63 złote.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem poszły w górę na trzech z nich, w tym w zdecydowanie największym stopniu w Egipcie – o średnio 75 złotych, znacznie mniejszym w Bułgarii – o 17 złotych, a w nieznacznym w Turcji – o zaledwie 3 złote. W Grecji i na Wyspach Kanaryjskich średnie ceny spadły – o odpowiednio 28 i 34 złote.

Średnia cena wycieczki wyższa o ponad 200 zł

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 221 złotych. Największe podwyżki cen wycieczek odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la luz – o 692 złote oraz na Synaju i półwyspie Chalcydyckim – o średnio 572 i 505 złotych. Największe roczne obniżki cen wyjazdów trzeci raz z rzędu odnotowano na wyspie Kos – o 149 złotych, a mniejsze kolejny raz na Malcie – o 53 złote.

Egipt, Turcja i Kanary – drożej niż w tym roku

Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił w Egipcie – o średnio 344 złote, a również znaczący miał miejsce w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich – o 256 i 243 złotych. W wyraźnie mniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii – o średnio 159 złotych, a w najmniejszym do Grecji, które w porównaniu rocznym były droższe o średnio 107 złotych.

Hiszpania mocno podrożała

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe podwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano, podobnie jak w poprzednim zestawieniu, w Hiszpanii kontynentalnej – o średnio 440 złotych, a niewiele mniej znaczące były wzrosty średnich cen na Cyprze oraz we Włoszech i na Majorce – o średnio 402, 379 i 343 złote. W wyraźnie mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Portugalii i Tunezji – o 167 i 143 złote, w jeszcze mniejszym w Maroku i Albanii – o 88 i 69 złotych, zaś na Malcie ceny w ujęciu rocznym spadły – o średnio 53 złote.

Najtaniej znowu w TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 55 ofert (poprzednio też 55 ofert, przed rokiem 60, a przed dwoma laty 39 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 27 ofert (poprzednio 34, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 16 ofert) oraz Itaka z liczbą 21 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem też 22, a przed dwoma laty 24 oferty).

Egipt najtańszy w TUI i Exim Tours

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biuro TUI Poland – 7 ofert oraz Exim Tours – 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland – po 10 ofert, przed biurem Grecos – 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 11 ofert oraz Itaka i Rainbow – 5 i 4 oferty, a na tureckich biuro Coral Travel – 7 ofert oraz biura Itaka, Rainbow i TUI Poland – wszystkie po 3 oferty.

W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Coral Travel – 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Neckera – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji i Turcji, natomiast biuro Itaka wzmocniło pozycję w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich.

Biura podróży – ceny ferii dużo droższe niż rok temu