Biura podróży – ceny ferii dużo droższe niż rok temu

Athena Beach Hotel na Cyprze/fot. AG

Średnia cena imprezy turystycznej podczas ferii zimowych jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 453 złote. Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów wycieczek na Teneryfę – o średnio aż 1026 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Lanzarote i na Cypr – o średnio 842 i 818 złotych. W minionym tygodniu nie odnotowano niższych cen w porównaniach rocznych na żadnym z monitorowanych kierunków.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, czyli 31 stycznia – 6 lutego 2022 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2022, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 13 złotych. Ceny imprez turystycznych najmocniej podniosły się na kierunkach egipskich, w tym najbardziej w Marsa Alam – o 59 złotych, a nieco mniejsze wzrosty notowano w Hurghadzie i na Synaju – o 50 i 44 złote.
Największe spadki cen wystąpiły w minionym tygodniu na Malcie – o średnio 99 złotych oraz na Teneryfie i ponownie w Maroku – o 85 i 8 złotych.

Średnia cena dużo wyższa

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (okres 18-24 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia – 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 453 złote.
Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów wycieczek na Teneryfę – o średnio aż 1026 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Lanzarote i na Cypr – o średnio 842 i 818 złotych.
W minionym tygodniu nie odnotowano niższych cen w porównaniach rocznych na żadnym z monitorowanych kierunków.

Teneryfa droższa o ponad 1000 zł

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) tym razem istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie wzrost średnich cen rok do roku wyniósł średnio aż 627 złotych.
Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największe wzrosty cen odnotowano na Teneryfie i Lanzarote – o 1026 i 842 złote, znacznie mniejsze na Fuerteventurze i na Gran Canarii – o 328 i 312 złotych.

Mniejsza była dynamika rocznego wzrostu cen w Egipcie, gdzie podniosły się one wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 312 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 69 złotych. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu w Hurghadzie i na Synaju – o średnio 439 i 326 złotych, a wyraźnie mniejsze zwyżki odnotowano w Marsa Alam – o średnio 171 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach największe roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Cyprze – o średnio 818 złotych, mniejsze w Portugalii i na Tureckiej Riwierze – o 543 i 462 złote, jeszcze mniejsze w Maroku i na Malcie – o 341 i 206 złotych, a najmniej istotne na tunezyjskiej wyspie Dżerba, gdzie w okresie roku ceny wycieczek wzrosły o 77 złotych.

Egzotyka szybko drożeje

Nadal wysokie ceny paliwa i zdecydowanie ostatnio słabnący złoty w istotnym stopniu wywierają presję na wzrost cen tzw. egzotyki. W okresie ostatniego tygodnia ceny wyjazdów na tych kierunkach wzrosły o średnio 221 złotych (w poprzednim tygodniu o 149 złotych). Największe podwyżki miały miejsce na Dominikanie i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – o 381 i 228 złotych, nieco mniejsze w Meksyku i na Kubie – o 208 i 195 złotych, natomiast w najmniejszej skali wzrosły średnie ceny wyjazdów do Kenii – o 91 złotych.

W ujęciu rocznym ceny były wyższe o aż 1169 złotych. W największym stopniu podniosły się roczne ceny wycieczek na Dominikanę i do Meksyku – o średnio 2227 i 1686 złotych (w ubiegłym sezonie spadły odpowiednio o aż 2218 i 2860 złotych), w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Kenii – o 1002 złote, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów do ZEA i na Kubę – o średnio 572 i 356 złotych.

TUI najtańsze

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera ponownie zajmowało biuro TUI Poland z liczbą 12 ofert (poprzednio 11 ofert, przed rokiem też 11, a przed dwoma 9 ofert), które nieznacznie wyprzedzało biura Exim Tours – 11 ofert (poprzednio 10 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma 9 ofert) oraz Rainbow – 10 ofert (poprzednio 9 ofert, przed rokiem 8, a przed dwoma 13 ofert).

Egipt najkorzystniejszy w Coral Travel

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 8 ofert oraz Rainbow i Sun&Fun – po 3 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka i TUI Poland – po 6 ofert oraz Rainbow i Exim Tours – po 4 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Egipcie, Exim Tours wzmocnił ją na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Rainbow umocniło się zarówno w Egipcie, jak również na Wyspach Kanaryjskich.

Biura podróży – ceny na lato powoli rosną