Biura podróży – ceny na lato powoli rosną

Widok z jednego tunezyjskich hoteli/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022 w biurach podróży, wzrosła o 27 złotych. Największe podwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Fuerteventurze – o 123 złotych oraz w Maroku i na Malcie – o średnio 112 i 84 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez nstytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

Największa obniżka cen wystąpiła na Korfu – o średnio 66 złotych, zaś nieco mniejsze spadki wystąpiły na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i na Majorce – o 59 i 46 złotych.

Średnia cena na Chalkidiki dużo wyższa

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 132 złote. Największe podwyżki cen wycieczek odnotowano na półwyspie Chalcydyckim – o 571 złotych oraz na hiszpańskich wybrzeżach Costa de la Luz i Costa del Sol – o średnio 557 i 363 złote. Największe roczne obniżki cen wyjazdów ponownie odnotowano na wyspie Kos – o 192 złote, a dość wyraźnie mniejsze na Malcie i Krecie – o 125 i 92 złote.

Egipt i Turcja droższe niż w tym roku

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił w Egipcie i Turcji – o średnio po 213 złotych, a niewiele mniejszy miał miejsce na Wyspach Kanaryjskich – o 168 złotych. W wyraźnie mniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Grecji – o średnio 64 złote, a w zupełnie nieznacznym do Bułgarii, które w porównaniu rocznym były droższe o jedynie 5 złotych.

Hiszpania dużo droższa

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe podwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano, podobnie jak w poprzednim zestawieniu, w Hiszpanii kontynentalnej – o średnio 470 złotych, a wyraźnie mniej znaczące były wzrosty średnich cen na Cyprze oraz we Włoszech i na Majorce – o średnio 221, 176 i 141 złotych. W dużo mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Tunezji, Portugalii i Maroka – o odpowiednio 64, 60, 46 złotych, zaś na pozostałych kierunkach, czyli w Albanii i na Malcie ceny w ujęciu rocznym spadły – o średnio 10 i 125 złotych.

Z TUI najtaniej

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 55 ofert (poprzednio 49 ofert, przed rokiem 59, a przed dwoma laty 47 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 34 ofert (poprzednio 39, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 14 ofert) oraz Itaka z liczbą 22 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 26 ofert).

Do Egiptu najtaniej z Coralem i Exim Tours

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland – 6 ofert oraz Coral Travel i Exim Tours – po 3 oferty, na kierunkach greckich zdecydowanie przodowało biuro Rainbow – 11 ofert, przed biurami TUI Poland i Grecos – 10 i 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Itaka i Rainbow – po 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 6 ofert oraz Rainbow i TUI Poland – po 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Coral Travel – 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Turcji, Tunezji i Bułgarii, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji, a utrzymało Turcji, natomiast biuro Itaka wzmocniło pozycję w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich.

Biura podróży – ceny na ferie zimowe szybko rosną