Biura podróży – ceny na ferie zimowe szybko rosną

Plaża na Cyprze/fot. AG

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2022, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 101 złotych. Najbardziej podniosły się na wyspie Lanzarote – o 341 złotych, a mniejsze podwyżki odnotowano na Synaju i w Marsa Alam – o 230 i 149 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego definiowanego jako 31 stycznia – 6 lutego 2022 roku.
Największe spadki cen w ubiegłym tygodniu wystąpiły na wyspie Fuerteventura – o średnio 91 złotych oraz w Maroku i na Malcie – o 52 i 50 złotych.

Średnia cena imprezy dużo wyższa

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (okres 18-24 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia – 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 335 złotych. Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów wycieczek na Teneryfę – o średnio aż 777 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Cypr i Lanzarote – o średnio 753 i 723 złote.
Największy roczny spadek cen imprez turystycznych odnotowano na tunezyjskiej Dżerbie – o 338 złotych, a wyraźnie mniejszy na Fuerteventurze – o średnio 77 złotych.

Egipt i Kanary – ceny mocno w górę

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wzrosły wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 507 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 100 złotych. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu na Synaju – o średnio 688 złotych, a wyraźnie mniejsze zwyżki odnotowano w Hurghadzie i w Marsa Alam – o średnio 421 i 411 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich wzrost średnich cen rok do roku był nieco mniejszy i wyniósł średnio 412 złotych, podczas gdy w sezonie poprzednim w skali rocznej ceny wycieczek spadły o 369 złotych.
Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największe wzrosty cen odnotowano na Teneryfie i Lanzarote – o 777 i 723 złote, znacznie mniejszy na Gran Canarii – o 226 złotych, a na Fuerteventurze ceny w ujęciu rocznym spadły – o średnio 77 złotych.

Drogie Cypr i Portugalia

Na mniej popularnych kierunkach największe roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Cyprze i w Portugalii – o średnio 753 i 387 złote, mniejsze na Tureckiej Riwierze i Malcie – o 236 i 133 złote, a zupełnie nieznaczne w Maroku – o 11 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym w ujęciu rocznym ceny w ostatnim tygodniu wykazały spadek okazała się Dżerba, a wyniósł on średnio 338 złotych.
Najniższe ceny w TUI

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera ponownie zajmowało biuro TUI Poland z liczbą 11 ofert (poprzednio 12 ofert, przed rokiem 14, a przed dwoma 16 ofert), które wyprzedzało biura Itaka – 10 ofert (poprzednio 13 ofert, przed rokiem 9, a przed dwoma 7 ofert) oraz Exim Tours – też 10 ofert (poprzednio 8 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma 9 ofert).

Do Egiptu najkorzystniej z Coralem i Sun&Fun

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Sun&Fun – 7 i 5 ofert, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland i Rainbow – 7 i 6 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, a biura Itaka i Exim Tours utrzymały swoje pozycje.

Biura podróży – powolny wzrost cen na sierpień