Biura podróży – powolny wzrost cen na sierpień

Jedna z egipskich plaż/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, w biurach podróży w Polsce wzrosła w porównaniu do poprzedniego tygodnia o 21 złotych. Jest ona wyższa od średniej ceny sprzed roku o 41 zł. Najwyższe podwyżki z roku na rok odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i na półwyspie Chalcydyckim – o 412 i 375 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku. Analizy są wysyłane podmiotom zarejestrowanym na

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 21 złotych. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Synaju – o 80 złotych oraz na wyspie Zakintos i na Tureckiej Riwierze – o średnio 73 i 67 złotych. Największa, ale i tak niewielka obniżka cen wystąpiła na Malcie – o średnio 22 złote, zaś jeszcze mniejsze spadki wystąpiły na Lanzarote i w Marsa Alam – o 11 i 8 złotych.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem nadal zwyżkowały, ale w dość umiarkowanym stopniu na tle dynamicznie zmieniających się cen last minute z października i września lata 2021. Najwyraźniejszy wzrost wykazały ceny turystycznych imprez do Turcji i Egiptu – o średnio 42 i 35 złotych, natomiast znacznie łagodniejsze były zwyżki cen wyjazdów do Grecji i Bułgarii oraz na Wyspy Kanaryjskie – o 16, 13 i 12 złotych.

Średnia cena imprezy letniej nieco wyższa

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 41 złotych. Największe podwyżki cen wycieczek odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i na półwyspie Chalcydyckim – o 412 i 375 złotych, zaś również duży wzrost miał też miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol – o średnio 275 złotych.
Największe roczne obniżki cen wyjazdów odnotowano na wyspie Kos – o 267 złotych, a umiarkowanie mniejsze na Malcie i Krecie – o 228 i 142 złotych.

Turcja coraz droższa

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił w Turcji – o 169 złotych. W mniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie – o średnio 82 i 38 złotych, a obniżyły się ceny wycieczek do Bułgarii, które w porównaniu rocznym były tańsze o 61 złotych i minimalnie do Grecji (różnica 1 zł).
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej i w tureckim rejonie Dalaman – o średnio 344 i 298 złotych, a wyraźnie mniej znaczące były wzrosty średnich cen na Cyprze oraz w Tunezji i na Majorce – o średnio 83 oraz po 49 złotych.
W najmniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Maroka – o średnio 16 złotych, zaś na pozostałych kierunkach ceny w ujęciu rocznym spadły: w niedużej skali we Włoszech – o 16 złotych, większej w Albanii i Portugalii – o średnio 81 i 82 złote, a w największej na Malcie – o 228 złote.

TUI Poland – najwięcej niskich cen

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w drugim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert. Organizator ten w niedużym stopniu wyprzedził biuro Rainbow z liczbą 39 ofert (poprzednio 47, przed rokiem 46, a przed dwoma laty 23 oferty), a w większym biuro Itaka z liczbą 19 ofert (poprzednio 15 ofert, przed rokiem 11, a przed dwoma laty 28 ofert).

Egipt najkorzystniejszy z TUI i Exim Tours

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours – 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich zdecydowanie przodowało biuro Rainbow – aż 13 ofert, przed biurami Grecos i TUI Poland – po 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Itaka i Rainbow – po 5 ofert, a na tureckich biura Rainbow – 6 ofert i Coral Travel – 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Coral Travel – 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Grecji, Turcji, Tunezji i Bułgarii, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji i Turcji, a biuro Itaka w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich.

Biura podróży – ceny na ferie wyższe niż rok temu