Biura podróży – ceny na ferie wyższe niż rok temu

Plaża na Cyprze/fot. AG

Średnia cena imprezy turystycznej na ferie zimowe jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 263 złote. Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów wycieczek na Cypr – o średnio aż 837 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Teneryfę i Synaj – o średnio 614 i 519 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 31 stycznia – 6 lutego 2022 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2022, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 18 złotych. Najbardziej wzrosły ceny imprez w Portugalii – o 163 złote, a mniejsze podwyżki odnotowano na Teneryfie i Synaju – o 108 i 80 złotych.
Największe i bardzo zbliżone obniżki cen wystąpiły na kanaryjskich wyspach Lanzarote i Teneryfie – o średnio 177 i 173 złote, a jedynie nieznacznie od nich mniejsze w Maroku – o 167 złotych.

Średnia cena wyższa niż przed rokiem

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (okres 18-24 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia – 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 263 złote (poprzednio były wyższe o 359 złotych). Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów wycieczek na Cypr – o średnio aż 837 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Teneryfę i Synaj – o średnio 614 i 519 złotych.
Największy roczny spadek cen imprez turystycznych odnotowano na tunezyjskiej Dżerbie – o średnio 182 złote, a wyraźnie mniejsze w Maroku i na Fuerteventurze – o 69 i 54 złote.

Ceny w Egipcie – mocno w górę

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) znaczniejsza podwyżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wzrosły wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 403 złote, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 178 złotych. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu na Synaju – o średnio 519 złotych, a wyraźnie mniejszą przecenę odnotowano w Marsa Alam i w Hurghadzie – o średnio 339 i 331 złotych.
Na Wyspach Kanaryjskich wzrost średnich cen rok do roku był mniejszy i wyniósł średnio 202 złote, podczas gdy w sezonie poprzednim w skali rocznej ceny wycieczek spadły o 400 złotych.
Spośród wysp na tym kierunku największą roczną zwyżkę cen odnotowano na Teneryfie – o 614 złote, znacznie mniejszą na Lanzarote – o średnio 229 złotych, jeszcze mniejszą na Gran Canarii – o 19 złotych, a na Fuerteventurze ceny w ujęciu rocznym nawet spadły – o średnio 54 złote.

Cypr i Portugalia dużo droższe

Na mniej popularnych kierunkach największe roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Cyprze i w Portugalii – o średnio 837 i 474 złote, mniejsze na Tureckiej Riwierze i Malcie – o 184 i 152 złote, natomiast ceny w Maroku i na tunezyjskiej Dżerbie spadły – o 152 i 182 złote.

Najtaniej w Itace i Rainbow

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję liderów ex aequo zajmowały biura Itaka – 13 ofert (przed rokiem 8, a przed dwoma 12 ofert) oraz biuro Rainbow też 13 ofert (przed rokiem 13, a przed dwoma 12 ofert), które tym razem wyprzedziły bardzo częstego lidera tego typu zestawień, czyli biuro TUI Poland – 12 ofert (przed rokiem 16, a przed dwoma też 16 ofert).

Egipt najtańszy w Coral Travel i Sun&Fun

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Sun & Fun – 7 i 3 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka i TUI Poland – po 7 ofert oraz Rainbow – 6 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow umocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich i na kierunkach egzotycznych, a biuro TUI Poland na Wyspach Kanaryjskich.

Biura podróży – lato 2022 nieznacznie droższe