Biura podróży – lato 2022 nieznacznie droższe

Plaża egipska/fot. AG

W minionym tygodniu w biurach podróży w Polsce, średnia cena imprezy w sierpniu 2022 była wyższa wobec średniej ceny dla sierpnia 2021 o 17 złotych. Największą podwyżkę cen wycieczek odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim – o 384 złote, zaś największe roczne obniżki odnotowano na Malcie – o 298 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 28 złotych. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Lanzarote – o 189 złotych oraz na półwyspie Chalcydyckim i Gran Canarii – o średnio 134 i 96 złotych.
Największa bnniżka cen wystąpiła w Maroku – o średnio 196 złotych, zaś mniejsze spadki wystąpiły na Sycylii i na Krecie – o 181 i 58 złotych.

Turcja drożeje

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem były dość stabilne w relacji z dynamicznie zmieniającymi się cenami last minute z października i września lata 2021. Najwyraźniejszy wzrost wykazały ceny turystycznych imprez do Turcji – o średnio 242 złote, a znacznie łagodniejsze były zwyżki cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu – o 84 i 57 złotych. W bardzo niewielkim stopniu obniżyły się natomiast ceny wycieczek do Grecji i Bułgarii – o 6 i 1 złoty.

Średnia cena minimalnie wyższa

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 17 złotych. Największą podwyżkę cen wycieczek odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim – o 384 złote, a znaczące wzrosty miały też miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i w tureckim regionie Dalaman – o średnio 303 i 261 złotych.
Największe roczne obniżki cen wyjazdów odnotowano natomiast na Malcie – o 298 złotych, a niewiele mniejsze w Marsa Alam i na wyspie Kos – o 247 i 220 złotych.

Najpopularniejsze kierunki – raz w górę, raz w dół

Wśród wiodących kierunków roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich – o 132 i 44 złote. W niewielkim stopniu spadły roczne ceny wyjazdów do Egiptu i Grecji – o średnio 7 i 17 złotych, zaś dość istotnie obniżyły się ceny wycieczek do Bułgarii, które w porównaniu rocznym były tańsze o 83 złote.

Inne kierunki – huśtawka cenowa

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce – o średnio 275 i 218 złotych, wyraźnie mniej znaczący był wzrost średnich cen w Portugalii – o średnio 87 złote, a zupełnie nieznaczny w Tunezji – o 2 złote. Na pozostałych kierunkach ceny w ujęciu rocznym spadły, w niedużym stopniu we Włoszech , Albanii oraz Maroku – o średnio 47, 54 i 69 złotych, a wyraźniej na Cyprze i Malcie – o 133 i 298 złotych.

Najniższe ceny w TUI Poland

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w pierwszym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (przed rokiem 53, a przed dwoma laty 29 ofert). Organizator ten wyprzedził nieznacznie biuro Rainbow z liczbą 47 ofert (przed rokiem też 47, a przed dwoma laty 53 oferty), a zdecydowanie wyraźniej biuro Exim Tours z liczbą 16 ofert (przed rokiem 5, a przed dwoma laty 15 ofert).

TUI najtańsze w Egipcie

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland – 6 ofert, na kierunkach greckich zdecydowanie przodowało biuro Rainbow – aż 17 ofert, przed biurami Grecos i TUI Poland – po 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 9 ofert oraz Itaka i Rainbow – po 5 ofert, a na tureckich biura Rainbow – 7 ofert i Coral Travel – 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Coral Travel – 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Turcji, Tunezji i Bułgarii, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji i Turcji, a Exim Tours w Egipcie, Tunezji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich.

Biura podróży – zima nieco droższa niż rok temu