Biura podróży – początek października dużo droższy niż rok temu

Błękitna Laguna na Cyprze/fot. AG

W ostatnim tygodniu średnia cena imprez turystycznych dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2022 pokazało, była wyższa wobec średniej dla poprzedniego sezonu o 1047 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień października, czyli 3 – 9 października 2022 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 października 2022, spadła o 47 złotych.

Największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano na Sycylii – o 602 złote, a dość istotnie mniejsze były spadki cen w tureckim rejonie Dalaman oraz na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol – o 430 i 425 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce na wyspie Kos – o średnio – o 296 złotych, a wyraźnie mniejsze były zwyżki cen wyjazdów na Krecie i w Turcji Egejskiej – o po 145 złotych.

Zdecydowanie najbardziej w okresie roku podniosły się ceny wyjazdów na Lanzarote i półwysep Chalkidiki – o średnio aż 2087 i 1947 złotych, natomiast nieco mniejsze były wzrosty cen wycieczek do Portugalii – o średnio 1550 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków nie zanotowano spadków cen.

Kanary i Egipt dużo droższe niż w 2021

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie – o średnio 1295 i 1222 złotych, mniejsze były zwyżki ich cen w Grecji i Turcji o średnio 995 i 951 złotych, a kolejny raz zdecydowanie najskromniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii – o zaledwie 371 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii – o 1550 złotych oraz na Malcie, w Hiszpanii kontynentalnej i Maroku – o 1140, 980 i 957 złotych. Mniejsze były zwyżki ich cen w Tunezji (Dżerba) – o 829 złotych, a w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów na Cypr i Majorkę – o średnio 757 i 754 złote.

TUI Poland najwięcej najtańszych

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 45 ofert (poprzednio 42 oferty, przed rokiem 32, a przed dwoma laty 27 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 29 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 13 ofert) oraz Rainbow z liczbą 27 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 10, a przed dwoma laty 13 ofert).

Do Egiptu najtaniej z Coralem

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Rainbow – 4 i 3 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biura Itaka – 10 ofert oraz Rainbow i TUI Poland – po 7 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 8 ofert oraz Itaka i Rainbow – po 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 6 ofert oraz Itaka i Rainbow – 5 i 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Sun & Fun – 6 ofert, a także Coral Travel i Best Reisen – po 3 oferty, a w Bułgarii biura Best Reisen, Exim Tours, Ecco Holiday i Neckera – miały tym razem jedynie po jednej wyróżniającej się ofercie.

Biura podróży – październik dużo droższy niż przed rokiem