Biura podróży – październik dużo droższy niż przed rokiem

Plaża na Cyprze/fot. AG

Średnia cena imprezy turystycznej w biurach podróży w Polsce, dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2022 byłą w ubiegłym tygodniu wyższa od średniej z ubiegłego roku o 1034 złote. Największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Turcji i Egipcie – o średnio 1399 i 1266 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej, obejmuje pierwszy tydzień października, czyli 3 – 9 października 2022 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 października 2022, wzrosła o 61 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce w tureckim rejonie Dalaman– o średnio aż 1o 933 złotych, a istotnie mniejsze były zwyżki cen wyjazdów na Lanzarote i hiszpańskie wybrzeże Costa del Sol – o 633 i 630 złotych.

Największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano w Maroku – o 690 złotych, a znacząco mniejsze były zniżki cen na Sycylii i Teneryfie – o 282 i 220 złotych.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 3 i spadły o 125 złotych.

Drożej niż w ubiegłym roku o ponad 1000 zł

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej dla poprzedniego sezonu o 1034 złote.

Zdecydowanie najbardziej w okresie roku podniosły się ceny wyjazdów do tureckiego rejonu Dalaman – o średnio aż 3042 złote, natomiast mniejsze, ale i tak bardzo znaczne były wzrosty cen wycieczek na Lanzarote i Synaj – o średnio 1496 i 1400 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków nie zanotowano spadków cen.

Egipt i Turcja dużo droższe niż przed rokiem

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Turcji i Egipcie – o średnio 1399 i 1266 złotych, mniejsze były podwyżki cen na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji – o średnio 1086 i 1010 złotych, a ponownie zdecydowanie najskromniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii – o zaledwie 520 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie, w Hiszpanii kontynentalnej i Portugalii – o 1170, 1128 i1097 złotych, mniejsze były zwyżki ich cen na Cyprze i w Maroku – o 985 i 930 złotych, a w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Tunezji, na Majorkę i do Włoch – o średnio 751, 693 i 690 złotych.

TUI Poland niezmiennie liderem niskich cen

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 42 ofert (poprzednio 44 oferty, przed rokiem 34, a przed dwoma laty 27 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 24 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 12 ofert) oraz Rainbow z liczbą 22 ofert (poprzednio 18 ofert, przed rokiem 9, a przed dwoma laty 11 ofert).

Egipt najtańszy w Coral Travel

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – 5 i 4 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland – 9 i 8 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Rainbow – 10 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 6 ofert oraz Itaka i Rainbow – po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Sun & Fun – 6 ofert, a także Coral Travel i Best Reisen – po 3 oferty, a w Bułgarii biuro Best Reisen – 2 oferty.

Biura podróży – ceny październikowe poszły w górę

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center