Biura podróży – ceny październikowe poszły w górę

Jeden z hoteli bułgarskich/fot. AG

W minionym tygodniu, w biurach podróży w Polsce, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 października 2022, wzrosła o 128 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce na Malcie – o średnio 574 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień października, czyli 3 – 9 października 2022 roku.

Podwyżki cen wyjazdów miały miejsce również na Teneryfie (ponownie) i Lanzarote – o 397 i 361 złotych. Największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano na wyspie Kos – o średnio 114 złotych (poprzednio ceny tam również znacznie spadły), a mniejsze zniżki cen odnotowano w Bułgarii i na Sycylii – o 68 i 53 złote.

Średnia wyższa od zeszłorocznej o ponad 930 zł

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej dla poprzedniego sezonu o 939 złotych. Poprzednio roczna zwyżka cen wyniosła 808 złotych.

Najbardziej w okresie roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów do Maroka – o średnio aż 2007 złotych, natomiast mniejsze, ale i tak bardzo znaczne były wzrosty cen wycieczek do tureckiego regionu Dalaman i na Synaj – o średnio 1642 i 1334 złote. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków nie zanotowano spadków cen względem roku poprzedniego.

Ciepłe kierunki dużo droższe niż rok temu

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Egipcie – o średnio 1206 złotych, mniejsze były podwyżki cen w Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji – o średnio 992, 887 i 839 złotych, a zdecydowanie najskromniej w skali rocznej ponownie rosły ceny wycieczek do Bułgarii – o zaledwie 408 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym kolejny raz odnotowano w Maroku – o 2007, natomiast istotnie mniejsze były zwyżki ich cen w Portugalii, na Malcie i w Hiszpanii kontynentalnej – o 1236, 984 i 923 złote. W jeszcze mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Cypr i Majorkę – o 856 i 824 złotych, a w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Tunezji i Włoch – o średnio o 683 i 540 złotych.

TUI Poland – najwięcej najtańszych wyjazdów

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 44 ofert (poprzednio 43 oferty, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 27 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 20 ofert (poprzednio 13 ofert, przed rokiem też 13, a przed dwoma laty 12 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 19 ofert (poprzednio 17 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma laty 17 ofert).

Egipt najtańszy w Coral Travel

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – po 6 ofert, a na kierunkach greckich nadal przodowały biura TUI Poland oraz Itaka – 12 i 8 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Rainbow – 10 i 5 ofert, a na tureckich biuro Coral Travel – 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Sun & Fun – 5 ofert oraz biura Coral Travel i Best Reisen – po 3 oferty, a w Bułgarii biuro Best Reisen – 2 oferty.

Biura podróży – tanieją imprezy październikowe