Biura podróży – na lato nabardziej drożeje Majorka

AG

W ostatnim tygodniu w biurach podróży w Polsce, wśród ofert na sierpień 2020 najbardziej podrożały imprezy na Majorce – średnio o 143 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena wzrosła o 6 złotych.
Największa zwyżka cen wystąpiła na Majorce – o średnio 143 złote, a nieco mniej istotne zwyżki miały miejsce na Synaju i Fuerteventurze – o 79 i 64 złote.
Największe spadki średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na greckich wyspach Korfu i Kos – o 211 i 121 złotych, a mniejsze w Maroku – o średnio 98 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem również rosły o odpowiednio 23 i 10 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 207 złotych. Największy wzrost cen wycieczek odnotowano na Malcie – o 471 złotych, a również bardzo wysokie zwyżki rocznych cen miały miejsce na greckiej wyspie Kos i w Portugalii – o średnio 404 i 396 złotych. Jedynym z badanych 24 kierunków, na którym odnotowano spadek średniej ceny wycieczek była tunezyjska wyspa Dżerba gdzie średnia cena spadła o symboliczne 5 złotych.

Wśród wiodących kierunków, podobnie jak w minionym roku turystycznym dla wyjazdów w pierwszych tygodniach sierpnia 2019, zwyżki średnich cen wycieczek nadal występują na zyskujących na popularności już od trzech sezonów kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli Egiptu i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 273 i 195 złotych.

Podobnie jak w drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami mocno konkuruje Grecja, gdzie tym razem roczne zwyżki wyniosły średnio 239 złotych.

Dość systematycznie rosnący i relatywnie duży roczny wzrost cen – w stosunku do rocznych zmian cen w poprzednim sezonie – notują w ostatnich tygodniach Wyspy Kanaryjskie, które były droższe w relacji z tym samym okresem ubiegłego roku o 213 złotych, co stanowi obecnie wzrost nawet nieco większy niż ma to miejsce w Turcji. Na obecną skalę wzrostu cen istotny wpływ ma jednak stosunkowo niska baza porównawcza sprzed roku, gdyż o tej samej porze przed rokiem ceny notowały tam spadek cen o średnio 56 złotych.

Wyraźnie najmniejsza skalę rocznego wzrostu cen prezentuje obecnie Bułgaria (o zaledwie 72 złote), w której wiele bardzo atrakcyjnych cen oferuje biuro TUI Poland (podobnie było przed rokiem).

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym nadal odnotowywano na Malcie i w Portugalii – o średnio 471 i 386 złotych, w mniejszym stopniu, ale również znacząco wzrosły średnie ceny na Majorce – o średnio 270 złotych. Umiarkowany wzrost odnotowano w Albanii – o 148 złotych, zaś w obecnej sytuacji zupełnie niewielki w Tunezji, na Cyprze i w Maroku – o odpowiednio 77, 165 i 43 złote.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów październikowe ceny te w najmniejszym stopniu wzrosły w biurach Rainbow i Sun & Fun – o około 35 i 60 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 95 złotych (biuro Best Reisen) do około 330 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to tym razem na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 34 ofert (poprzednio 53 oferty, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 37 ofert). Organizator wyprzedził biura Itaka z liczbą 28 ofert (poprzednio 21 oferty, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 31 oferty) oraz Rainbow z liczbą 23 ofert (poprzednio 19, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 14 ofert). Biuro TUI Poland miało w tym ujęciu znacznie niższą liczbę najbardziej atrakcyjnych ofert niż przed dwoma tygodniami, gdyż w okresie badania przejściowo nie przedstawiło propozycji w 13 przypadkach (5 kierunków w różnych kategoriach hoteli), które poprzednio w zdecydowanej większości weszły do grona najatrakcyjniejszych ofert.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 6 ofert i Sun & Fun – 4 oferty, na kierunkach greckich tym razem przodowały biura Itaka i Rainbow 12 i 11 ofert, przed biurem TUI Poland – 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 8 ofert oraz Itaka i Rainbow – 6 i 5 ofert, a na tureckich biura TUI Poland – 6 ofert i Coral Travel – 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Coral Travel 4 i 3 oferty, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Tunezji, biuro Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, zaś Coral Travel w Grecji, Tunezji kontynentalnej i w Turcji.