Biura podróży – lato 2020 będzie droższe

AG

Średnia cena imprezy turystycznej w lecie 2020 jest wyższa od średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 224 złote. Największy wzrost cen wycieczek ponownie odnotowano na wyspie Kos – o 479 złotych. Na żadnym z 24 badanych kierunków nie odnotowano spadku średnich cen wycieczek.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena wzrosła o 25 złotych. Największa zwyżka cen wystąpiła na wyspie Kos – o średnio 246 złotych, a w mniejszej lecz istotnej skali miały miejsce na Lanzarote i w Albanii – o 126 i 89 złotych. Największe spadki cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Portugalii – o 171 złotych, a mniejszej w Maroku i na Teneryfie – o średnio 79 i 54 złote. Na tych dwóch ostatnich kierunkach poprzednio odnotowano solidne wzrosty, a więc obniżenie się cen miało w dużym stopniu charakter odreagowania.

Ostatni tydzień przyniósł kolejny i ponownie dość istotny wzrost cen wycieczek dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 – jak już zaznaczono o 25 złotych wobec 26, 6 i 4 złotych w poprzednich zestawieniach.

Tym razem najbardziej wzrosły średnie ceny wycieczek na jedynym taniejącym ostatnio kierunku, czyli Bułgarii – o 56 złotych, mniejsza była skala zwyżek do Turcji i Egiptu – o 48 i 33 złote, a najmniejsza na tych kierunkach, które w poprzednim zestawieniu drożały najbardziej, czyli do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie – o średnio 36 i 34 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 224 złote. Największy wzrost cen wycieczek ponownie odnotowano na wyspie Kos – o 479 złotych, a również bardzo istotne zwyżki rocznych cen miały miejsce na kierunkach kanaryjskich Lanzarote i Teneryfie – o średnio 456 i 350 złotych. Na żadnym z 24 badanych kierunków nie odnotowano spadku średnich cen wycieczek.

Wśród wiodących kierunków, podobnie jak w minionym roku turystycznym dla wyjazdów w pierwszych tygodniach sierpnia 2019, zwyżki średnich cen wycieczek nadal występują na zyskujących na popularności już od trzech sezonów kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli Egiptu i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 234 i 131 złotych.
Widoczne jest jednak, że w okresie ostatnich sześciu tygodni skala rocznych zwyżek na tym ostatnim kierunku wyraźnie osłabła. Podobnie jak w drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami (ostatnio głównie już tylko z Egiptem) mocno konkuruje Grecja, gdzie tym razem roczne zwyżki nieco złagodniały i wyniosły średnio 196 złotych.

Dość systematycznie rosnący i bardzo już znaczny roczny wzrost cen – w stosunku do rocznych zmian cen obserwowanych w poprzednim sezonie – notują w ostatnich tygodniach Wyspy Kanaryjskie, które były droższe w relacji z tym samym okresem ubiegłego roku o aż 353 złote, co stanowi obecnie zdecydowanie najwyższy wzrost wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej. Na obecną skalę wzrostu cen istotny wpływ ma jednak stosunkowo niska baza porównawcza sprzed roku, gdyż o tej samej porze przed rokiem ceny notowały tam spadek cen o średnio aż 130 złotych.

Wyraźnie najmniejszą skalę rocznego wzrostu cen prezentuje obecnie Bułgaria (o zaledwie 59 złotych), w której wiele bardzo atrakcyjnych cen oferuje biuro TUI Poland (podobnie było również przed rokiem).

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym miały miejsce na Cyprze, w Portugalii i w Maroku – o średnio 344, 331 i 275 złotych, a mniej znacząco podniosły się średnie ceny na Majorce i w Tunezji – o 179 i 169 złotych. Najbardziej umiarkowany wzrost rocznych cen odnotowano na Malcie i w Albanii – o 141 i 132 złote.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów październikowe ceny te w najmniejszym stopniu wzrosły w biurach Rainbow i Grecos – po około 80 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 150 złotych (biura Prima Holiday, Sun & Fun i Best Reisen) do około 290 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 39 ofert (poprzednio 47 ofert, przed rokiem 44, a przed dwoma laty 38 ofert). Organizator ten wyprzedził 2 biura plasujące się ex aequo – Itaka z liczbą 24 ofert (poprzednio 26 ofert, przed rokiem 32, a przed dwoma laty 30 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 24 ofert (poprzednio 16, przed rokiem 14, a przed dwoma laty 19 ofert), a także biuro Coral Travel z liczbą 18 ofert (poprzednio 13, przed rokiem 16, a przed dwoma laty 8 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel 6 ofert oraz TUI Poland i Sun & Fun – 4 i 3 oferty, na kierunkach greckich tym razem przodowały biuro Itaka – 11 ofert oraz Grecos i TUI Poland – po 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Itaka i Rainbow – po 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 6 ofert oraz Itaka i TUI Poland – po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours – 5 ofert oraz TUI Poland i Coral Travel – po 3 oferty, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Tunezji, biuro Rainbow na Wyspach Kanaryjskich, Itaka w Turcji, zaś Coral Travel w Grecji i Tunezji kontynentalnej.