Biura podróży – Grecja wciąż droższa niż przed rokiem

AG

W ostatnim tygodniu średnie ceny w biurach podróży były wyższe od zeszłorocznych już tylko w Grecji, Turcji, Tunezji, Maroku i na Cyprze. Poważne zniżki odnotowano na Kanarach, Majorce i w Egipcie.

Analiza cen imprez turystycznych opracowan przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień października.
Dynamika sprzedaży głównych kierunków przekładała się na zmiany ich miesięcznych udziałów w rynku jako całości, które według bieżących danych Enovatis kształtowały się jak na poniższym wykresie.

W tym materiale porównania bazują na cenach dla okresu 3-9 października 2016 roku zebranych w dniu 30 września. W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 3-9 października, średnie ceny spadły o 15 złotych (poprzednio spadły o 4 złote). Największe spadki odnotowano na wyspie Lanzarote – o 617 złotych oraz w Marsa Alam i na Fuerteventurze – o 438 i 337 złotych. Z kolei największe wzrosty cen wycieczek miały miejsce na Chalkidiki – o 790 złotych oraz na Krecie i Tureckiej Riwierze – o odpowiednio 235 i 161 złotych .

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku wskazuje, że w odróżnieniu od większości poprzednich tygodni ukształtowały się one poniżej poziomu ubiegłorocznego i były od niego niższe o 33 złote.
Spośród dużych kierunków kierunkiem, który konsekwentnie wykazuje największą zwyżkę cen rok do roku pozostaje Grecja droższa teraz niż przed rokiem o średnio 113 złotych, a z jej wysp największe średnie wzrosty cen wykazują obecnie Korfu i Rodos – o 360 i 353 złote, a najbardziej przeceniona jest wyspa Kos – o średnio 623 złote.
Dość niespodziewanie kolejną pozycję w zestawieniu kierunków na których ceny wobec zeszłego sezonu były wyższe niż przed rokiem zajęła Turcja, gdzie ceny wzrosły o średnio 80 złotych z tym, że dotyczy to obecnie jedynie ofert na Turecką Riwierę, gdyż Turcja Egejska nie jest już praktycznie oferowana. Turcja była w badanym okresie z reguły znacznie tańsza niż w poprzednim sezonie.
Kierunek ten w ostatnich tygodniach zaczął sprzedawać się nieco lepiej gdyż – tak jak zaznaczaliśmy kilkakrotnie już wcześniej – na poprawę postrzegania Turcji pod kątem bezpieczeństwa (począwszy od sierpnia), zaczęła prawdopodobnie wpływać nowa sytuacja powstała nieudanym puczu wojskowym z nocy 15/16 lipca. Całkiem możliwe, że generuje ona przekonanie o wyższym stopniu kontroli przez władze sytuacji wewnętrznej w kraju i w konsekwencji może wśród turystów wywoływać spadek poczucia zagrożenia zdarzeniami terrorystycznymi. Podobną pozytywną rolę może pełnić też przywrócenie czarterowego ruchu turystycznego Rosjan do Turcji.

Kierunkiem o niższych średnich cenach wycieczek wobec ubiegłego roku są Kanary, gdzie obniżyły się one poniżej poziomu zeszłorocznego o 184 złote. Z kanaryjskich wysp największe zniżki wykazują – podobnie jak przed tygodniem – Gran Canaria i Fuerteventura o średnio 502 i 191 złotych, a jedyny nieznaczny wzrost cen wobec ubiegłego sezonu odnotowano na Lanzarote – o 6 złotych.
Największe zniżki wobec okresu sprzed roku wykazuje obecnie Egipt, gdzie ceny spadły poniżej poziomów z sezonu 2015 aż o 406 złotych. Jeszcze wcześniej pewien wpływ na kształtowanie się cen wywarła marcowa 13-procentowa dewaluacja egipskiego funta, po której przebywały one przez dłuższy na tym kierunku poniżej poziomów ubiegłorocznych, a przed dewaluacją były zwykle wyższe o kilkadziesiąt złotych. Przypominamy ten przypadek po raz kolejny, gdyż w ostatnim okresie coraz bardziej prawdopodobna staje się powtórna dewaluacja egipskiej waluty – być może jeszcze w okresie sprzedaży fist minute , która powinna po raz kolejny otworzyć możliwości obniżek cen , co zapewne doprowadzi do poprawy konkurencyjności Egiptu jako celu wyjazdów turystycznych. Najgłębsze przeceny wobec ubiegłego roku wystąpiły na Synaju – o średnio 710 złotych, a najmniejsze w Marsa Alam – o średnio 252 złote.
W październiku nie była już sprzedawana Bułgaria wobec czego nie występuje w zestawieniu.
Z mniejszych kierunków – podobnie jak miało to miejsce przed tygodniem – droższe niż przed rokiem były Cypr Tunezja i Maroko – o 463, 228, 139 złotych, a zniżki cen odnotowała Majorka – o 198 złotych.

Według Andrzeja Betleja z TravelData.pl, warte zaznaczenia jest, że:
– średni poziom cen wycieczek przebywa zwykle nieco powyżej poziomów sprzed roku, a taką sytuację mamy już (z wyjątkiem tego i jeszcze jednego tygodnia) od ponad dwóch miesięcy. Na poprawę popytu w końcowym okresie sezonu wpłynęło kilka przyczyn w tym coraz wyższy poziom optymizmu konsumenckiego i przełożenie części popytu przez osoby zainteresowane wydarzeniami sportowymi np. mistrzostwami EURO 2016 i/lub Igrzyskami w Rio de Janeiro z okresu późnej wiosny i wakacji na okres powakacyjny.
.