Biura podróży – Egipt dużo droższy na lato

Plaża w Macadi Bay w Egipcie/fot. AG

Średnia cena imprezy turystycznej w biurach podróży w Polsce wzrosłą w porównaniu z ubiegłym rokiem o 252 złote. Wyjazdy do Egiptu podrożały średnio o 425 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej, obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 12 złotych. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Maroku (poprzednio ceny tam najbardziej spadły) – o 223 złote oraz na półwyspie Chalcydyckim i na Lanzarote – o średnio 112 i 70 złotych.
Najbardziej obniżyły się ceny na tunezyjskiej Dżerbie – o średnio 94 złote, a w mniejszym stopniu na hiszpańskiem wybrzeżu Costa de la Luz i na Krecie – o średnio 90 i 47 złotych.

Średnia cena wyższa o ponad 250 zł od zeszłorocznej

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 252 złote. Najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na półwysep Chalkidiki – o średnio 575 złotych, a nieco mniejsze były podwyżki cen na Synaju i Majorce – o 555 i 412 złotych.
Zdecydowanie największy roczny spadek cen kolejny raz odnotowano na Malcie – o średnio 227 złotych, a nieznaczna była roczna skala zniżek cen wyjazdów do Portugalii – o 8 złotych.

Egipt dużo droższy

Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie – o średnio 425 złotych, mniejsze, ale także znaczące miały miejsce w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich – o 302, 199 i 190 złotych, a w najmniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii – o średnio 111 złotych.

Cypr mocno podrożał

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe podwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce, w Albanii i na Cyprze – o 412, 377 i 371 złotych, zaś nieco mniej znaczące były wzrosty średnich cen we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej i Maroku – o średnio 305, 301 i 239 złotych. W jeszcze mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Tunezji – o 65 zł, zaś w Portugalii i na Malcie ceny w ujęciu rocznym spadły – o średnio 8 i 227 złotych.

TUI Poland niezmiennie liderem niskich cen

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 57 ofert (poprzednio też 57 ofert, przed rokiem 56, a przed dwoma laty 47 ofert). Organizator ten wyprzedził biuro Rainbow z liczbą 23 oferty (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 28, a przed dwoma laty 14 ofert) oraz biuro Itaka z liczbą 21 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 21 ofert).

Egipt najtańszy w TUI Poland

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland – 7 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro TUI Poland – 11 ofert, przed biurami Rainbow i Coral Travel – 6 i 5 oferty, na kierunkach kanaryjskich również biuro TUI Poland – 11 ofert oraz biura Itaka i Rainbow – 6 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert i TUI Poland – 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 6 ofert oraz Coral Travel i Exim Tours – po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a biuro Itaka wzmocniło ją w Egipcie.

Biura podróży – Grecja i Turcja drożeją na lato