Biura podróży – Grecja i Turcja drożeją na lato

Jeden z hoteli w Antalyi/fot. AG

W ostatnim tygodniu średnia cena wyjazdu letniego sprzedawanego w biurach podróży w Polsce wzrosła w porównaniu do poprzedniego tygodnia o 12 złotych. Z najpopularniejszych kierunków podrożały Grecja i Turcja.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej, obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku. Analizy są wysyłane podmiotom zarejestrowanym na

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 12 złotych. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Malcie – o 338 złotych oraz na greckich wyspach Korfu i w Zakintos – o średnio 149 i 97 złotych.
Najbardziej obniżyły się ceny w Maroku – o średnio 124 złote (poprzednio najbardziej wzrosły), a w mniejszym stopniu w Tunezji Kontynentalnej i w Marsa Alam mniej – o średnio 64 i 52 złote.

W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, zwyżkowały na dwóch kierunkach, czyli w Grecji i Turcji – o średnio 66 i 11 złotych, a na pozostałych trzech ceny spadły. Większe spadki miały miejsce w Bułgarii i Egipcie – o 41 i 36 złotych, a nieznacznie obniżyły się średnie ceny na Wyspach Kanaryjskich.

Średnia cena wycieczki wyższa niż przed rokiem

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 269 złotych. Podobnie jak przed tygodniem najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na półwysep Synaj – o średnio 565 złotych, zaś nieco mniejsze były podwyżki cen na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i na Cyprze – o 451 i 440 złotych. Zdecydowanie największy roczny spadek cen ponownie odnotowano na Malcie – o średnio 157 złotych, a znacznie mniejsze były roczne zniżki cen wyjazdów na wyspie Kos – o 38 złotych.

Najpopularniejsze kierunki dużo droższe

Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie – o średnio 421 złotych, mniejsze ale także znaczące miały miejsce w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich – o 263, 247 i 234 złote, a w najmniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii – o średnio 174 złote.

Mali gracze jeszcze drożsi

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Albanii, na Cyprze, Majorce i w Hiszpanii kontynentalnej – o odpowiednio średnio 598, 440, 363 i 352 złote. Nieco mniej znaczące były wzrosty średnich cen we Włoszech i w Maroku – o średnio 307 i 210 złotych, w jeszcze mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Tunezji i Portugalii – o 95 i 39 złotych, zaś na Malcie ceny w ujęciu rocznym spadły – o średnio 157 złotych.

TUI wciąż liderem niskich cen

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 57 ofert (poprzednio też 57 ofert, przed rokiem 51, a przed dwoma laty 44 oferty). Organizator ten wyprzedził biuro Exim Tours z liczbą 28 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem też 19, a przed dwoma laty 21 ofert) oraz biuro Rainbow z liczbą 22 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 13 ofert).

Egipt najtańszy w TUI Poland

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland – 6 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro TUI Poland – 11 ofert, przed biurami Rainbow, Exim Tours oraz Itaka – 7, 5 i 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich również biuro TUI Poland – 11 ofert oraz biura Rainbow i Itaka – 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert i TUI Poland – 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 5 ofert i Coral Travel – 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – po 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Exim Tours wzmocniło ją w Grecji i w Tunezji.

Biura podróży – znów spadek cen na ferie