Biura podróży – ceny w ETI i Exim Tours ostro w dół

Ceny w biurach idą w dół
Basen hotelowy w Macadi w Egipcie/fot. AG

W minionym tygodniu średnia cena imprez w biurach podróży była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 74 złote. Najbardziej obniżyły się ceny w biurach ETI i Exim Tours – o około 576 i 391 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 39 złotych.

Portugalia i Majorka dużo taniej

Największe zniżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły w Portugalii i na Majorce, gdzie obniżyły się o średnio 355 i 243 złote. W mniejszym stopniu spadły ceny wycieczek na Teneryfę – o średnio 158 złotych.

Największe wzrosty średnich cen odnotowano na wyspach Kreta i Lanzarote – o średnio 106 i 103 złote, a tylko nieco mniej podniosły się ceny na kolejnej greckiej wyspie Korfu – o 79 złotych.

Trzeci tydzień maja przyniósł dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 na najważniejszych kierunkach przewagę spadków cen wycieczek. Największe wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 65 złotych, w umiarkowanej skali obniżyły się ceny wyjazdów do Bułgarii – o 22 złote, a nieznacznie na kierunkach egipskich – o średnio 9 złotych. Wzrosty były nieco mniejsze i wyniosły w Grecji o średnio 18, a w Turcji o 6 złotych.

Średnia cena na Cyprze wciąż niższa niż przed rokiem

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 74 złote. Był to już szósty i zarazem największy roczny spadek cen w tym sezonie.

W minionym tygodniu największy roczny spadek cen po raz czwarty z rzędu odnotowano na Cyprze, tym razem o 473 złotych. Mniejsze ponownie odnotowano na Malcie, na której wcześniej wystąpiła seria czternastu największych rocznych zniżek cen z rzędu oraz na Korfu – o odpowiednio 335 i 289 złotych. Największy roczny wzrost cen odnotowano na Synaju – o 361 złotych oraz na półwyspie Chalcydyckim i w Marsa Alam – o 251 i 104 złote.

W minionym tygodniu mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy zdecydowanie największy roczny wzrost cen wśród głównych kierunków wystąpił w Egipcie – o 140 złotych. Kosmetyczny wzrost cen wycieczek miał natomiast miejsce w Turcji – średnio o tylko 4 złote. Na pozostałych kierunkach roczne porównania cen pokazywały zniżki. Nieduży rozmiar przybrały one w Bułgarii – o średnio 14 złotych, większy na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 63 złote, a zdecydowanie największy w Grecji – o średnio 150 złotych.

Tylko Tunezja nieco droższa

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu wystąpił tylko jeden roczny wzrost cen, a miał on miejsce w Tunezji, do której ceny wycieczek stały się wyższe o średnio 42 złote. Na pozostałych ceny były niższe, przy czym w najmniejszym stopniu taniały Majorka i w Portugalia – o 59 i 90 złotych, w istotnie większej skali obniżyły się roczne ceny wyjazdów do Maroka i Albanii – o średnio 158 i 212 złotych, zaś największe zniżki wystąpiły na Malcie oraz Cyprze – o 335 i 473 złote.

Wśród mniej masowych kierunków jedyny wzrost cen w ujęciu dwuletnim wystąpił w Maroku – o 166 złotych. Ma innych kierunkach ceny spadły, w tym w relatywnie umiarkowanej skali na Cyprze, Majorce i w Portugalii – odpowiednio 82, 88 i 99 złotych, w znaczącej w Albanii – o 174 złote, a w największej na Malcie – o 426 złotych.

Ceny w ETI i Exim Tours idą ostro w dół

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach ETI i Exim Tours – o około 576 i 391 złotych. W tym pierwszym biurze było to skutkiem bardzo dużych zniżek średnich cen ofertowych wycieczek na wszystkich kierunkach egipskich, które nie są skutkiem bezpośrednich redukcji cen, ale z usunięcia z oferty kosztownych hoteli i pozostawieniu w niej jedynie obiektów o bardzo atrakcyjnej wycenie.
Zdecydowanie tańsze niż przed rokiem są również oferty biur a TUI Poland – o około 270 złotych oraz biur Grecos i Itaka – o około 180 i 150 złotych.

W pozostałych biurach ceny są niższe niż przed rokiem (Coral Travel – o około 35 złotych) lub najczęściej wyższe w granicach od 15 do 410 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu na pozycję wyraźnego lidera powróciło biuro TUI Poland z liczbą 41 ofert (poprzednio 18 ofert, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 17 ofert). Wyprzedziło ono biura Exim Tours z liczbą 28 ofert (poprzednio 26 ofert, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 22 oferty) oraz Itaka z liczbą 24 ofert (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 23, a przed dwoma laty też 23 oferty).