Biura podróży – ceny na lato idą mocno w górę

Jeden z hoteli egipskich w Marsa Alam/fot. AG

W minionym tygodniu w biurach podróży w Polsce, średnia cena imprez na początku sierpnia, wzrosła o 113 złotych w porównaniu z poprzednim tygodniem. W stosunku do cen sprzed roku średni wzrost wynosi 329 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 113 złotych. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Portugalii – o 346 złotych oraz na kanaryjskich wyspach Lanzarote i Fuerteventurze – o średnio 243 i 234 złote.
Najbardziej spadły ceny wyjazdów na Sycylię i na półwysep Chalkidiki – o średnio 55 i 42 złote.

W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 zwyżkowały na wszystkich najważniejszych kierunkach, w tym w największym stopniu na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji – o średnio 201 i 134 złote, w nieco mniejszym w Bułgarii i Grecji – o 127 i 97, zaś najmniejszy wzrost cen wystąpił tym razem na kierunkach egipskich – o średnio 28 złotych.

Średnia cena dużo wyższa niż przed rokiem

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 329 złotych. Najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na Synaj – o średnio 714 złotych, a nieco mniejsze były zwyżki cen na Półwyspie Chalkidiki i hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o 634 i 517 złotych. Jedyny roczny spadek cen wycieczek kolejny raz odnotowano na Malcie – o średnio 223 złote.

Najpopularniejsze kierunki droższe niż przed rokiem

Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie – o średnio 482 złote, mniejsze, ale także znaczące miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich oraz w Grecji i Turcji – o odpowiednio 354, 342 i 297 złotych, a ponownie w najmniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii – o 151 złotych.

Majorka i Cypr – prawie pół tysiąca drożej

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe podwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce, na Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej i Albanii – o 479, 473, 454 i 452 złote. Nieco mniej znaczące były wzrosty średnich cen we Włoszech i Maroku – o średnio 355 i 309 złotych, a w jeszcze mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Portugalii i Tunezji – o 146 i 106 zł, natomiast na Malcie ceny w ujęciu rocznym spadły – o średnio 223 złote.

TUI Poland wciąż liderem niskich cen

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w dziesiątym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, ale ze znacznie mniejszą niż zwykle liczbą 38 ofert (poprzednio 57 ofert, przed rokiem 54, a przed dwoma laty 43 oferty). Ten znaczny spadek liczby najlepszych ofert był skutkiem znacznej podwyżki cen ofertowych w tym biurze w ostatnim tygodniu. Organizator ten wyprzedził biuro Rainbow z liczbą 29 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 21 ofert) oraz biuro Itaka z liczbą 24 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma laty 15 ofert).

Egipt najtańszy w TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland – 5 ofert oraz biura Exim Tours i Best Reisen – po 3 oferty, na kierunkach greckich przodowało biuro Rainbow – 8 ofert, przed biurami Grecos – 6 ofert oraz Itaka i TUI Poland – po 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland – 8 ofert oraz biura Itaka i Rainbow – 6 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert i TUI Poland – 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 4 oferty oraz Coral Travel i Exim Tours – po 3 oferty, a w Bułgarii biura Nekera i TUI Poland – po 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Tunezji, a biuro Itaka wzmocniło w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich.

Biura podróży – Egipt dużo droższy na lato