Biura podróży – ceny na lato idą lekko w dół

Basen jednego z hoteli na Teneryfie/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, spadła o 21 złotych. Najbardziej obniżyły się ceny na Majorce – o 168 złotych, a niewiele mniej na Malcie i Teneryfie – o średnio 158 i 136 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej, obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

Największe podwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Cyprze – o 87 złotych oraz na Synaju i Sycylii – o średnio 43 i 34 złote.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem zwyżkowały jedynie w Egipcie – o średnio 18 złotych, a na pozostałych kierunkach spadły, w tym w większym stopniu na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii – o średnio 87 i 42 złote, a w niewielkim w Grecji i w Turcji – o 12 i 10 złotych.

Średnia cena wycieczki – dużo wyższa na Chalkidiki

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 170 złotych. Podobnie jak przed rokiem najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na półwysep Chalcydycki – o średnio 570 złotych, zaś nieco mniejsze były wzrosty cen na Synaju i Cyprze – o 498 i 413 złotych. Jedyne roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano na Malcie i w Portugalii – o 805 i 137 złotych.

Wiodące rynki dużo droższe niż przed rokiem

Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie – o średnio 327 złotych, a także znaczący miał miejsce w Grecji i w Turcji – o 130 i 185 złotych. W wyraźnie mniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii – o średnio 113 i 102 złote.

Cypr jeszcze droższy

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe podwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze, w Albanii i na Majorce – o średnio 413, 390 i 303 złote. Mniej znaczące były wzrosty średnich cen w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech – o średnio 232 i 183 złote. W jeszcze mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Maroka i Tunezji – o 123 i 97 złotych, zaś na Malcie i w Portugalii ceny w ujęciu rocznym spadły – o średnio 805 i 137 złotych.

Najtaniej z TUI Poland

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą aż 63 ofert (poprzednio 49 ofert, przed rokiem 63, a przed dwoma laty 48 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 28 ofert (poprzednio 29, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 13 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 21 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 20 oferty).

Egipt najkorzystniejszy w TUI

Zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland – 6 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro TUI Poland – 12 ofert, przed biurami Rainbow oraz Itaka – 8 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 11 ofert oraz Itaka i Rainbow – po 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 7 ofert oraz TUI Poland – 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 6 ofert oraz Coral Travel i Exim Tours po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji, natomiast biuro Exim Tours w Egipcie i Bułgarii.

Biura podróży – ferie zimowe znacznie potaniały