Biura podróży – ferie zimowe znacznie potaniały

Teneryfa/fot. AG

W ostatnim tygodniu średnia ceny wyjazdu z biurem podróży na ferie zimowe na przełomie stycznia i lutego była niższa niże tydzień wcześniej o 150 złotych. Najbardziej potaniała Teneryfa – średnio o 489 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 31 stycznia – 6 lutego 2022 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2022, średnie ceny spadły wobec poprzedniego tygodnia o 150 złotych. Największe spadki cen w minionym tygodniu wystąpiły na Teneryfie – o średnio 489 złotych oraz na Fuerteventurze i w Portugalii – o 195 i 152 złote.

Ceny imprez turystycznych zdecydowanie najmocniej podniosły się na Tureckiej Riwierze i w Hurghadzie – o średnio 32 i 27 złotych, a nieznaczny wzrost zanotowano na tunezyjskiej Dżerbie – o 3 złote.

Średnia cena imprezy o pół tysiąca wyższa niż rok temu

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (okres 18-24 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia – 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 532 zł. Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów na Lanzarote – o średnio aż 1165 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Gran Canarię i Teneryfie – o średnio 937 i 848 złotych.

W minionym tygodniu jedynym kierunkiem, na którym odnotowano niższe ceny w porównaniach rocznych była Malta – o 75 złotych.

Kanary i Egipt wciąż dużo droższe niż rok temu

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) kolejny raz istotniejsza podwyżka cen rok do roku miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie wzrost średnich cen rok do roku wyniósł średnio aż 802 złote, podczas gdy w sezonie poprzednim ceny wycieczek spadły o 556 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największe wzrosty cen odnotowano na Lanzarote i Gran Canarii – o 1165 i 937 złotych, a mniejsze na Teneryfie i Fuerteventurze – o 848 i 259 złotych.

Mniejsza była dynamika rocznego wzrostu cen w Egipcie, gdzie podniosły się one wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 635 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 177 złotych. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu w Hurghadzie – o średnio 790 złotych, a wyraźnie mniejsze zwyżki odnotowano w Marsa Alam – o średnio 479 złotych.

Tylko Malta tańsza

Na mniej popularnych kierunkach największe roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Tureckiej Riwierze – o średnio 489 złotych, mniejsze na Cyprze i w Portugalii – o 232 i 195 złotych, natomiast na Malcie w okresie roku ceny wycieczek spadły o 75 złotych.

TUI wciąż najtańsze

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera ponownie zajęło biuro TUI Poland z liczbą 12 ofert (poprzednio też 12 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma też 16 ofert), które wyprzedzało biura Exim Tours – 11 ofert (poprzednio 9 ofert, przed rokiem 3, a przed dwoma 9 ofert) oraz Coral Travel – 9 ofert (poprzednio 7 ofert, przed rokiem 5, a przed dwoma jedna oferta).

Do Egiptu najkorzystniej z Coralem

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 7 ofert i Rainbow – 4 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 7 ofert oraz Itaka – 6 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland nieznacznie osłabiło swoją pozycję na wymienionych kierunkach, Exim Tours Umocnił zarówno w Egipcie, jaki też na Wyspach kanaryjskich, a Coral Travel w Egipcie.

Biura podróży – lekki wzrost cen na lato