Biura podróży – lekki wzrost cen na lato

Jeden z hoteli na Teneryfie/fot. AG

Średnia cena wyjazdu z biurem podróży w sierpniu 2022 roku wzrosła w porównaniu z poprzednim tygodniem o 18 zł. Średnia cena w porównaniu z ubiegłym rokiem wyższa jest o 189. Taniej na razie sprzedaje się Malta i Kos.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 18 złotych. Najbardziej podniosły się ceny na Korfu – o 47 złotych oraz na tureckim kierunku Dalaman i na Synaju – o średnio 35 i 34 złotych. Największe obniżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na wyspie Kos – o 57 złotych oraz w Hurghadzie i na Gran Canarii – o średnio 35 i 34 złote.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem wzrosły na dwóch z nich, w tym w większym stopniu w Bułgarii – o średnio 20 złotych, a w niewielkim w Grecji – o 6 złotych. W podobnie nieduże były też spadki cen w Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie – o odpowiednio 1, 4 i 9 złotych.

Średnia cena niższa niż przed rokiem tylko na Malcie i na Kos

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 189 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 221, 132, 41 i 17 złotych. Największe zwyżki cen wycieczek odnotowano na półwyspie Chalcydyckim – o średnio 655 złotych oraz na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la luz i na Synaju – o 507 i 496 złotych.
Jedyne roczne obniżki cen wyjazdów odnotowano na Malcie i na wyspie Kos – o 200 i 161 złotych.

Egipt droższy o ponad 300 zł

Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie – o średnio 308 złotych, a również znaczący miał miejsce w Turcji – o 233 złote. W wyraźnie mniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii – o średnio 171 i 157 złotych, a ponownie w najmniejszym do Grecji, które w porównaniu rocznym były droższe o średnio 130 złotych.

Na Cyprze drożej o ponad 400 zł

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano, podobnie jak w poprzednim zestawieniu na Cyprze i w Hiszpanii kontynentalnej – o średnio 401 i 376 złotych. Nieco mniej znaczące były wzrosty średnich cen na Majorce i we Włoszech – o średnio 265 i 224 złote. W mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Albanii i Maroka – o 167 i 128 złotych, w jeszcze mniejszym w Portugalii i Tunezji – o 96 i 94 złotych, zaś na Malcie ceny w ujęciu rocznym znacznie spadły – o średnio 200 złotych.

TUI – najwięcej najtańszych ofert

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio 55 ofert, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 47 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 29 ofert (poprzednio 27, przed rokiem 60, a przed dwoma laty 12 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 19 ofert (poprzednio 12 ofert, przed rokiem też 15, a przed dwoma laty 22 oferty).

Do Egiptu najtaniej z TU

Zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland – 7 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Rainbow – 11 i 9 ofert, przed biurem Grecos – 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 11 ofert oraz Itaka i Rainbow – po 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert oraz TUI Poland – 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 6 ofert oraz Coral Travel i Exim Tours po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Neckera – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji i Turcji, biuro Rainbow wzmocniło ją na Wyspach Kanaryjskich, natomiast biuro Exim Tours w Egipcie i Tunezji.

Biura podróży – sierpień 2022 dużo droższy