Biura podróży – ceny imprez spadają

AG

Średnia cena imprezy turystycznej jest w tym roku o 35 złotych niższa od zeszłorocznej.

Analiza cen imprez turystycznych opracowan przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia.

Zestawienia bazują na cenach dla wylotów w okresie 1-7 sierpnia 2016 roku zebranych w dniu 1 lipca.
W minionym tygodniu ceny spadły o średnio 12 złotych, a największe zniżki wystąpiły na Cyprze, Teneryfie oraz w Portugalii – o 162, 91, 87 złotych. Największe zwyżki cen miały miejsce w Hurghadzie, w Maroku i na Majorce – o 131, 72 i 46 złotych.
Badanie średniej ceny lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że w wyniku ostatniego spadku cen, ale również w rezultacie sporego wzrostu cen wycieczek na początku lipca 2015 stały się one niższe od poziomu ubiegłorocznego o 35 złotych.
Spośród dużych kierunków pozycję lidera zwyżek cen wycieczek rok do roku siódmy tydzień z rzędu utrzymała – choć z trudem – Bułgaria, droższa teraz wobec średniej sprzed roku o 113 złotych. Bułgaria stała się liderem wzrostów po tym jak ceny Grecji, a szczególnie Kanarów zanotowały wówczas dość istotne spadki. Ta pierwsza nadal utrzymuje pozycję wicelidera i jest droższa o średnio 90 złotych, przy czym z jej wysp nadal największe średnie wzrosty cen wykazują Rodos i Kreta – o 201 i 141 złotych, a spadki Zakintos i Korfu – o 64 i 45 złotych.
Po zaledwie jednotygodniowym przebywaniu wśród kierunków droższych niż przed rokiem ponownie do mniej kosztownych powróciły Kanary, które są teraz tańsze i to aż o średnio 108 złotych. Jak widać ceny Kanarów prezentują w tym roku wobec ubiegłego sezonu typowy przekładaniec. Z tamtejszych wysp nadal kosztowniejsze niż przed rokiem pozostaje Lanzarote – o 154 złote, a znacznie niższe ceny do zeszłorocznych prezentują pozostałe wyspy, a w szczególności Teneryfa – o aż 273 złote.
Z dużych kierunków, na których ceny są teraz niższe niż przed rokiem, prym niezmiennie już od ponad pięciu miesięcy wiedzie Turcja – tańsza teraz o średnio 185 złotych. Ostatnio na rynku polskim oraz na głównych rynkach europejskich pojawiły się pewne symptomy poprawy popytu na wyjazdy do Turcji. Dane z rynku niemieckiego wskazywały, że w maju spadki liczby rezerwacji Tureckiej Riwiery zmniejszyły się do zaledwie 8 procent, podczas gdy jeszcze w marcu wynosiły około 50 procent. Turcji może jednak przejściowo zaszkodzić niedawny zamach w dniu 26 czerwca na stambulskim lotnisku, w którym życie straciło ponad 40 osób.
Kierunkiem, na którym w pierwszej połowie sezonu sprzedaży średnie ceny były zwykle wyższe niż w ubiegłym roku był Egipt, ale po 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta w połowie marca ceny spadły poniżej ubiegłorocznych. W ostatnim tygodniu ceny były niższe – o średnio 38 złotych. Nadal znaczną przecenę wobec sezonu 2015 notuje Marsa Alam – o średnio 161 złotych, a istotnie kosztowniejsza jest Hurghada – o 85 złotych.
Na mniejszych kierunkach wyższe ceny niż przed rokiem oferowane są obecnie w Maroku i Tunezji – o 84 i 28 złotych, a tańsze są Cypr, Portugalia i Majorka – o 262, 183 i 74 złote.
W znacznie większym stopniu niż rok do roku zmieniły się średnie ceny imprez turystycznych na głównych kierunkach w okresie od początku sprzedaży (mniej więcej od połowy października). W przypadku niektórych kierunków; Bułgaria, Kanary i Majorka, wzrosty te wynoszą kilkanaście procent (w okresie 8 miesięcy) co wielokrotnie przekracza skalę korzyści możliwych do osiągnięcia przy najlepszych lokatach, które w tym okresie oferowały i oferują banki.

Wśród dużych biur podróży po jednotygodniowej nieobecności na pozycję lidera obniżek cen wycieczek na lato 2016 wobec poprzedniego sezonu powróciło biuro TUI, tańsze teraz średnio o 87 złotych niż przed rokiem. Wiceliderem zostało biuro Grecos ze średnią ceną wycieczek o blisko 40 złotych niższą niż w sezonie 2015, a kolejną pozycję zajmuje biuro Wezyr z ceną niższą o około 10 złotych niż przed rokiem. Niemal dokładnie taką samą średnią cenę jak w sezonie 2015 prezentuje obecnie oferta biura Itaka, niewiele bo o 25 złotych droższy jest Rainbow, za to w większym stopniu – o około 65 złotych – droższe są oferty biur Neckermann i Exim Tours, a największą zwyżkę wobec cen ubiegłorocznych prezentuje teraz oferta biura Sun & Fun – o około 140 złotych.

Według Andrzeja Betleja z Traveldata.pl, warte zaznaczenia jest, że:
– spadek bieżących cen imprez może mieć związek z korektami cen wynikającymi z zaskoczenia słabszym od oczekiwań popytem, a także z powrotem osłabionego w związku z Brexitem złotego do poprzednich poziomów.
– zwraca uwagę trwający już od czterech tygodni powolny, ale konsekwentny spadek cen Bułgarii, który wyniósł w tym okresie już blisko 70 złotych. Kierunek ten cieszy się w tym sezonie dużym powodzeniem, ale można odnieść wrażenie, że niektórzy touroperatorzy przesadzili ze zwiększaniem na nim oferowania i obecnie mają kłopoty z odpowiednim wypełnianiem samolotów, co może prowadzić nawet do anulacji niektórych czarterów.