Biura podróży – bardzo słaby tydzień sylwestrowy

AG

Tendencja spadkowa sprzedaży w biurach podróży utrzymała się do końca roku. W ostatnim tygodniu, w biurach podróży odnotowano o minus 40,5 proc. mniej rezerwacji niż w analogicznym okresie roku 2014 oraz aż o minus 42,2 proc. klientów. Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX , który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 86 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 7,5 proc. a autokarowe – 6,4 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zmalała liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 30,4 proc., imprez z dojazdem własnym – o minus 35 proc., liczba samolotówek zaś zmalała aż o minus 43,5 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku, to pierwsza dziesiątka najchętniej wybieranych krajów nie zmienia się specjalnie, choć zwraca po raz trzeci wysoka (ósma) pozycja Cypru. Dycha wygląda następująco: Hiszpania, Grecja, Bułgaria, Egipt, Włochy, Turcja, Portugalia, Cypr, Chorwacja i Maroko. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się cztery greckie i tzry hiszpańskie a na podium znajdują się Fuerteventura, Heraklion i Burgas. Najmniej kosztują imprezy w Pafos na Cyprze (1 427 zł) i Hurghadzie (1 892 zł). Najdrożej jest na Gran Canarii (2 784 zł) i w na Rodos 2 774 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2016 zmalała w ostatnich czterech tygodniach o minus 39,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 43 proc., imprez z dojazdem własnym – o minus9,6 proc., zaś autokarówek zmalała o minus 25,4 proc. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2016 liczba klientów wzrosła o 1,7 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 79,2 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza wygląda następująco. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Hiszpania (wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem +71 proc.). Dalej zaś: Grecja (+10 proc.), Włochy (+63 proc.), Egipt (minus 63 proc.), Bułgaria (+246 proc.), Turcja (minus 67 proc.), Portugalia (+ 77 proc.), Austria (+119 proc.), Kuba (+122 proc.), Cypr (+42 proc.) Zwracają uwagę znajdujące się na szesnastej pozycji Czechy – wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 162 proc.