Biura podróży – ceny na lato 2021 bez zmian

Ceny w Egipcie podobne do zeszłorocznych
Plaża w Macadi Bay w Egipcie/fot. AG

W ostatnim tygodniu w biurach podróży średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021, spadła o 1 złoty.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu największa zniżka cen wystąpiła w Portugalii – o średnio 38 złotych, zaś mniejsze spadki wystąpiły na Sycylii i Zakintos – o 27 i 26 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol – o 73 złote oraz na Rodos i w kontynentalnej Tunezji gdzie podniosły się o 30 i 16 złotych.

Bułgaria lekko w dół

W minionym tygodniu jedyny wyraźniejszy spadek wykazały ceny turystycznych imprez do Bułgarii, które obniżyły się o średnio 14 złotych, a w jeszcze mniejszym stopniu obniżyły się ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie – o 5 złotych. Podniosły się średnie ceny imprez turystycznych do Turcji i Grecji – o 8 i 5 złotych złote, a bez zmian pozostały średnie ceny wyjazdów do Egiptu.

Średnie ceny jak prze rokiem

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 23 złote. Największe roczne zwyżki cen wycieczek podobnie jak przed tygodniem odnotowano na Korfu i półwyspie Chalcydyckim – o 227 i 169 złotych, a znaczny wzrost cen miał również miejsce na Krecie – o średnio 150 złotych. Największe roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano na Malcie – o 199 złotych oraz na Teneryfie i w Maroku – o 154 i 107 złotych.

Grecja droższa

Wśród wiodących kierunków – podobnie jak w poprzednich zestawieniach – sytuacja w zakresie rocznych zmian cen lata 2021 była znacząco inna niż w przypadku cen last minute dla sezonu 2020 sprzedawanych we wrześniu i październiku. Ponownie największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji – o 94 złotych, a więc na tym kierunku, na którym dla lata 2020 ceny w ujęciu rocznym w kilku ostatnich miesiącach poprzedniego sezonu bardzo znacznie zniżkowały. W niewiele mniejszym stopniu wzrosły roczne ceny wyjazdów do Bułgarii i Turcji – o średnio 86 i 64 złote, a ceny wycieczek do Egiptu w ujęciu rocznym tym razem spadły o 39 zł. Na Wyspach Kanaryjskich spadek cen również nie był duży i wyniósł średnio 36 złotych (poprzednio 33 złote).
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Albanii i Portugalii – o średnio 96 i 74 złote, niewiele mniej znaczące były zwyżki średnich cen na Majorce i Cyprze – o 68 i 55 złotych, zaś tylko nieznacznie podniosły się ceny wycieczek do Tunezji – o średnio 16 złotych. Spadki odnotowały natomiast ceny wyjazdów na Maltę i do Maroka – o średnio 299 i 107 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek miały miejsce w Portugalii – o średnio 490 złotych, mniejsze były zwyżki średnich cen na Cyprze i Majorce – o 301 i 251 złotych, a jeszcze mniejsze w tym ujęciu były wzrosty cen wyjazdów Albanii, Tunezji i Maroka – o odpowiednio 218, 187 i 111 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny w tym ujęciu spadły (o średnio 97 złotych) była Malta.

Rainbow i Coral – największe zniżki

W rocznych porównaniach średnich wśród dużych i średnich organizatorów ceny wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 ponownie w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się w biurach Rainbow i Coral Travel – o około 205 i 160 złotych, zaś nieco mniejsze były roczne spadki cen w biurze Exim Tours – o średnio około 115 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 50 (biuro Sun& Fun) do prawie 500 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (począwszy od poprzedniego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji zdecydowanego lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 59 ofert (poprzednio 58, przed rokiem 47, a przed dwoma laty 50 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 33 ofert (poprzednio 46 ofert, przed rokiem 14, a przed dwoma laty 12 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 26 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 12 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Egipt – najkorzystniej z TUI, Coral i Sun & Fun

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland – 6 ofert oraz Coral Travel i Sun & Fun – po 3 oferty, na kierunkach greckich przodowało biuro TUI Poland – 10 ofert, przed biurami Rainbow i Coral Travel – po 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 11 ofert oraz Rainbow i Itaka – 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert oraz Rainbow i TUI Poland – po 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland – 6 ofert, a w Bułgarii biuro TUI Poland i Coral Travel – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Rainbow w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii.

Biura podróży – ferie zimowe dużo tańsze, ale drożeją