Biura podróży – ferie zimowe dużo tańsze, ale drożeją

Wyjazdy w ferie zimowe dużo tańsze niż przed rokiem
Plaża w Macadi Bay w Egipcie/fot. AG

Średnia cena imprezy w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla Mazowsza jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 304 złote. Ceny w ostatnim tygodniu wzrosły w stosunku do poprzedniego o 61 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 18-24 stycznia 2021 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 18-24 stycznia 2021, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 61 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły na Teneryfie i Gran Canarii – o średnio 95 i 72 złote, a nieco mniejsze w Portugalii – o 37 złotych. Najistotniejsze tygodniowe wzrosty cen miały miejsce na tunezyjskiej wyspie Dżerba – o średnio 135 złotych oraz w Marsa Alam i na Fuerteventurze – o 118 i 102 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2020 (okres 10-16 lutego) i 2021 (okres 18-24 stycznia) pokazuje, że obecna średnia cena jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 304 złote. Ponownie najbardziej w skali rocznej obniżyły się ceny wycieczek na hiszpańską wyspę Lanzarote – o średnio aż 1112 złotych, a bardzo znacznie staniały również wyjazdy do Maroka i na Maltę – o średnio 1027 i 488 złotych.

Najbardziej potaniała Lanzarote

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) mniejsza zniżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny spadły wobec cen z okresu ferii zimowych 2020 o średnio 100 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie wystąpił roczny ich wzrost o średnio 30 złotych. Najwyraźniej w skali roku obniżyły się ceny wycieczek do Hurghady – o średnio 132 złote, a mniejsze ich roczne przeceny odnotowano na Synaju i w Marsa Alam – o średnio 90 i 77 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich spadek średnich cen rok do roku był znacznie większy i wyniósł przeciętnie 369 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie spadek był dużo mniejszy i wyniósł średnio 130 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku największą roczną przecenę ponownie odnotowano na Lanzarote – o 1112 złotych, mniejsze na Gran Canarii i Teneryfie – o średnio 470 i 171 złotych, a na Fuerteventurze średnie ceny pobytu wzrosły o 277 złotych.

Maroko dużo tańsze

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy spadek średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku – o 1027 złotych, mniejsze na Malcie, w Portugalii i na Tureckiej Riwierze – o odpowiednio 488, 353 i 187 złotych. W okresie ostatniego roku ceny pobytu wzrosły jedynie na Cyprze – o średnio 178 złotych.

Daleka egzotyka również dużo tańsza

Niskie ceny paliwa lotniczego w dużym stopniu przyczyniły się do znacznie niższych niż przed rokiem cen egzotyki, gdyż zwłaszcza przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardzo istotną rolę. W najmniejszym stopniu obniżyły się ceny wycieczek do najmniej odległej Kenii – o średnio 377 złotych, a większy był spadek cen do bardziej odległych Meksyku i Dominikany – o 1635 i 1891 złotych.

Sytuacja epidemiczna w samych egzotycznych krajach docelowych jest zróżnicowana. Najmniej korzystna jest w Meksyku, w którym obecny tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł 294 (przed dwoma tygodniami 241, rekord 380 w dniu 3 sierpnia) i wysoki jest również wskaźnik zgonów – w minionym tygodniu 23,0 (przed dwoma tygodniami 17,0, rekord 43,3 w dniu 28 czerwca). Na niekorzyść Meksyku przemawia też mała liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie prawie 7-krotnie mniejsza niż w Polsce.

Na Dominikanie, wskaźnik nowych zakażeń wzrósł w okresie ostatnich dwóch tygodni z 267 do 276 (rekord 970 w dniu 1 sierpnia), ale stabilny jest wskaźnik zgonów, który ponownie wyniósł 2,57 (rekord 16,1 w dniu 3 września). Wiarygodności dodaje Dominikanie dość duża liczba przeprowadzanych testów, która jest tylko nieco ponad 2 razy mniejsza niż w Polsce.

TUI najbardziej tnie ceny

W drugim tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem najbardziej spadły średnie ceny wycieczek oferowanych przez biuro TUI Poland – o około 525 złotych, w nieco bardziej ograniczonej skali spadły ceny w biurach Exim Tours i Coral Travel – o około 430 i 370 złotych, a w jeszcze mniejszej w biurach ETI i Best Reisen – o około 160 i 130 złotych. Istotnie poniżej średniej spadły tym razem ceny w biurach Rainbow, Prima Holiday i Sun & Fun – o około 90, 65 i 20 złotych, a u pozostałych organizatorów ceny były do 290 złotych wyższe niż przed rokiem.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie konkurencyjności bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to – podobnie jak przed rokiem i przed tygodniem – pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland – 14 ofert (poprzednio 16 ofert, przed rokiem też 16, a przed dwoma 17 ofert), które wyprzedziło biura Rainbow – 11 ofert (poprzednio 13 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma 7 ofert) oraz Exim Tours – 10 ofert (poprzednio 8 ofert, przed rokiem 9, a przed dwoma 10 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 8 ofert oraz Exim Tours i TUI Poland – po 3 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 8 ofert oraz Itaka i Rainbow – 6 i 4 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Egipcie.

Biura podróży – ceny na lato droższe niż w tym roku