Biura podróży – ceny na lato droższe niż w tym roku

Ceny idą w dół ale wciąż są wyższe niż w tym roku
Jeden z hoteli egipskich w Macadi Bay/fot. AG

W biurach podróży w Polsce średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla sezonu 2020 o 22 złote. Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Korfu – o 227 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021, spadła o 7 złotych. W ostatnim tygodniu największa zniżka cen wystąpiła w Marsa Alam – o średnio 55 złotych, zaś mniejsze spadki wystąpiły na Cyprze (w poprzednim zestawieniu ceny tam znacznie wzrosły) oraz śródziemnomorskim wybrzeżu Hiszpanii Costa de la Luz – o 44 i 41 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na półwyspie w Portugalii (w poprzednim zestawieniu ceny tam najbardziej spadły) – o średnio 67 złotych oraz na Rodos i na Majorce – gdzie podniosły się o średnio 16 i 15 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 22 złote. W zestawieniach poprzednich roczny wzrost cen wyniósł 54 i 66 złotych. Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Korfu – o 227 złotych, a znaczące wzrosty miały też miejsce na półwyspie Chalcydyckim i w Albanii – o średnio 175 i 148 złote. Największe roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano na Majorce – o 372 złote oraz na Malcie i w Marsa Alam – o 180 i 102 złote.

Grecja droższa niż w tym roku

Wśród wiodących kierunków – podobnie jak w poprzednim zestawieniu – sytuacja w zakresie rocznych zmian cen lata 2021 była znacząco inna niż w przypadku cen dla sezonu 2020 sprzedawanych we wrześniu i październiku. Ponownie największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji – o 115 złotych, a więc na tym kierunku, na którym dla lata 2020 ceny w ujęciu rocznym zniżkowały w kilku ostatnich miesiącach poprzedniego sezonu bardzo znacznie.
W wyraźnie mniejszym stopniu wzrosły roczne ceny wyjazdów do Bułgarii i Turcji – o średnio 61 i 24 złote, zaś ceny wycieczek do Egiptu w ujęciu rocznym wzrosły jedynie nieznacznie, czyli o 3 złote. Największą zmianą w relacji z poprzednim zestawieniem jest spadek średnich cen wycieczek na Wyspy Kanaryjskie (o średnio 33 złote), a więc na kierunku, który ostatnio był – obok Grecji – najbardziej zyskującym w cenie.

Malta i Majorka tanieją

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Albanii i Portugalii – o średnio 148 i 111 złotych, tylko nieco mniej znaczące były zwyżki średnich cen w Maroku i na Cyprze – o średnio 97 i 94 złote, zaś nieznacznie podniosły się ceny wycieczek do Tunezji –o średnio 10 złotych. Wyraźnie spadły natomiast ceny wyjazdów na Maltę i Majorkę – o średnio 180 i 372 złote.

TUI najwięcej tanich ofert

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (począwszy od poprzedniego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji zdecydowanego lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 58 ofert (poprzednio 53 przed rokiem też 34, a przed dwoma laty 49 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 46 ofert (poprzednio 35 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 15 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 21 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 13 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Egipt najtańszy u TUI i Exim Tours

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland – 7 ofert oraz Exim Tours, Rainbow i Sun & Fun – wszystkie te biura po 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biuro Coral Travel – 11 ofert, przed biurami Rainbow i TUI Poland– po 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 11 ofert oraz Rainbow i Itaka – 7 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert i Rainbow – 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland – 6 ofert, a w Bułgarii również biuro TUI Poland – 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, Rainbow w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, a Coral Travel w Grecji, w Turcji i Bułgarii.

Biura podróży – ceny na ferie spadają

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center