Bitwa o Kretę – Heraklion w ofercie kilku przewoźników lotniczych – ceny lecą w dół

Kreta Chania Balos
Kreta, Laguna Balos / fot. Y. Skoulas

Aż pięciu przewoźników poleci regularnie do Heraklionu z Warszawy. Kto wygra tą walkę? Bilety po 500 zł dostaniemy przez cały sezon?

Sezon 2021 będzie stał na rynku lotniczym pod znakiem pojedynku na wakacyjne kierunki. Swoją ofertę lato ogłosił już LOT, wakacyjne kierunki dokładają Wizz i Ryan. A są też inni gracze jak Aegan czy Corendon. Parcie na wakacyjne loty najlepiej obrazuje sytuacja z ofertą lotów na Kręte.

LOT, WIZZ Aegen i Corendon – kto ma największe szanse

Ofertę do Heraklionu  z Warszawy mają dostępną wszyscy z wymienionych przewoźników. Część z nich zdecydowała się już teraz znacznie obniżyć ceny. Grecki Aegen oferuje loty w cenie poniżej 500 zł i to w terminach wakacyjnych.

Na konkurencje jeszcze nie odpowiedział LOT – zakończona wczoraj promocja walentynkowa nie uwzględniała oferty z LOT na Wakacje. Ceny na obejmujące ją kierunki wciąż są raczej w granicach 800 – 900 zł. LOT próbuje grać argumentem bagażu rejestrowanego, ale na kierunku Heraklion może to być za mało.

Jak by tego było mało to do wyścigu włączył się jeszcze Wizz Air i nowy gracz Corendon. Kto w tym układzie ma największe szanse na zwycięstwo? Prawdopodobnie zadecyduje siła marketingowa i relacje z tour operatorami(atrakcyjność cen). Można się spodziewać iż w tych dwóch kategoriach liderem będzie Wizz. Z kolei jeżeli chodzi o dogodny rozkład(szczególnie dla ruchu indywidualnego) to przewagę może mieć LOT. Oferuje on bowiem piątkowe ranne wyloty z Warszawy idealnie pasujące do niedzielnych wieczornych powrotów.

Okazja dla dynamicznego pakietowania, cieszyć może się też Rainbow (hotel na Krecie)

Niewątpliwie wojna cenowa na kierunku Heraklion zacznie się już za moment. Pierwszymi symptomami są wspomniane oferty od Aegena. Pojawiły się też first minutowe super tanie oferty pakietów wakacyjnych na Kretę.

Tania oferta lotnicza to młyn na wodę dla agentów wyspecjalizowanych w dynamicznym pakietowaniu. Kreta może być dla nich prawdziwą perełką sezonu lato 2021. Do liderów rynku jak Best Reisen, Top Touristic, Exim dołączy już wkrótce Oasis.

Z takiej lotniczej konkurencji, cieszą się też zapewne najwięksi touroperatorzy. Mają w czym wybierać a przy okazji w zasadzie są pewnie stabilnej/niskiej ceny przez cały sezon. Szczególnie cieszyć może się Rainbow. Nowo otwarty hotel na Krecie tego touroperatora będzie dodatkowym magnesem.

Czy na innych kierunkach dojdzie do podobnej sytuacji jak na Heraklionie

Z pewnością Heraklion/Kreta jest najbardziej jaskrawym przykładem trendu, walki o klienta wakacyjnego. Które z innych kierunków mogą stać się podobną areną wzmożonej rywalizacji?

Z pewnością mogą to być inne destynacje w Grecji jak np. Rodos, wzmożone będzie też oferowanie do Chorwacji. Jednak trudno znaleźć kierunek na którym tłok będzie, aż tak duży jak na Heraklionie.

Być może w innej sytuacji regulacyjnej (otwarty rynek) było by wielu chętnych do regularnego latania do Turcji. Alanya ma wiele zalet. Długi sezon i wiele atrakcji dla różnych segmentów turystycznego rynku. O tą niszę na razie walczy jednak tylko tamtejszy wakacyjny lider Corendon.

Corendon poleci do Antalyi i portów greckich – ciekawa oferta na bilety indywidualne

Czekamy na promocje wakacyjną od LOT

Z pewnością LOT nie może już zbyt długo czekać z większą promocją oferty Lato. Ceny w granicach 900 zł nie zapełnią skutecznie samolotów. Trzeba założyć iż w najbliższych 1-2 tygodniach narodowy przewoźnik otrzyma wiążące deklaracje od tour operatów. Wtedy będzie mógł wystawić do sprzedaży pozostałe miejsca, w cenie którą zaakceptuje rynek. Z pewności banchmarkiem będzie tu raczej wakacyjna oferta Aeagana i Lufthansy niż standardowa cena w okolicach 800-900 zł.

Andrzej Kawałek

Ekspert ds. podróży służbowych


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center