Bezkres krainy Biebrzy najlepiej widać z tratwy

fot. AG

Biebrza jest częścią planowanego szlaku wodnego „Cha-KA-Bi”. Po tej rzece można pływać kajakami, ale prawdziwym przebojem są rejsy na tratwach. To z nich najlepiej można obserwować największy skarb okolicy – przyrodę.

To chyba najwolniejszy środek transportu na Biebrzy. Nawet sprawni tratwowicze (flisacy?) płyną z prędkością ok. 1,5 km na godzinę. Tratwa, jak z tego widać nie jest dobrym pomysłem dla niecierpliwych. Jest z to idealna dla szukających wyciszenia na łonie natury.

Tratwami po Biebrzy można spływać na wielu odcinkach. Tratwa to wspaniały pomysł na rodzinną wyprawę. Jako że dziennie przepływamy najwyżej kilka kilometrów, wyprawa po Biebrzy, to okazja do nauki przyrody w plenerze. Jest czas na obserwowanie licznych tutaj występujących ptaków, na wypatrywanie łosia (żyje ich tutaj ponad 700), na poznawanie rosnącej przy brzegu roślinności, na przykład mięty nadwodnej.

fot. MM

Można wybrać się na wycieczkę kilkugodzinną (pamiętajmy, że płyniemy z prędkością 1,5 km na godzinę!) lub na rejs kilkudniowy z noclegami. I tu jest inaczej niż w przypadku spływów kajakowych – nie musimy się spieszyć do następnego miejsca biwakowania, nasza wyprawa nie jest ograniczona stanicami. Gdzie więc te noclegi? Oczywiście na tratwie. Zacumować tratwę można praktycznie w dowolnym miejscu.

Tratwa jest zadaszona i podzielona na dwie części: sypialnię i salon z kuchnią. Można też rozbić namiot na dachu domku. Dach to też najlepsze miejsce do obserwowania okolicy – uwielbiają to zwłaszcza najmłodsi uczestnicy rejsu.

Poczęstunek przygotowany przez Dolinę Biebrzy/fot. MM

A jak się tratwą płynie? Wypożyczający otrzymują na wyposażeniu długie drągi. To nimi odpychamy się od dna, nimi też sterujemy. Nie wymaga to specjalnościowych kursów, po pewnym czasie spędzonym na obracaniu barką dookoła, nabieramy wprawy i płyniemy do przodu. Pamiętajmy, że do prawidłowego sterowania potrzebne są dwie osoby dorosłe (drągami trzeba sięgać czasami na duża głębokość).

fot. AG

Najważniejsza jest jednak przyroda dookoła. Od czasu do czasu mijamy tylko ślady ludzkiej obecności, domy stojące nad brzegiem rzeki, wypożyczalnie sprzętu.

My skorzystaliśmy z uprzejmości Gospodarstwa Agroturystycznego Dolina Biebrzy, specjalizującego się w spływach kajakami i właśnie tratwami. Organizują oni spływy na odcinku Kamienna Nowa – Osowiec Twierdza, liczącym ok. 70 km a najczęściej na odcinku Jagłowo – Osowiec Twierdza (40 km).

fot. AG

Oto proponowane trasy spływów tratwami po szlaku Biebrzy (wszystkie przebiegają w granicach Biebrzańskiego Parku Narodowego):

• Trasa nr 1. Pętla wokół Wrocenia (3km) – rekomendowana na spływ 1 dniowy (5-4 godzinny)
• Trasa nr 2. Dolistowo-Wroceń (6km) – rekomendowana na spływ 1 dniowy (4-8 godzinny) lub dwudniowy
• Trasa nr 3. Wroceń-Dawidowizna (9km) – rekomendowana na spływ 2 dniowy
• Trasa nr 4. Wroceń-Goniądz (13km) – rekomendowana na spływ 2-3 dniowy
• Trasa nr 5. Jasionowo-Wroceń (13km) – rekomendowana na spływ 2-3 dniowy
• Trasa nr 6. Wroceń-Osowiec Twierdza (20km) – rekomendowana na spływ 4-5 dniowy
• Trasa nr 7. Jagłowo-Wroceń (20km) – rekomendowana na spływ 4-5 dniowy
• Trasa nr 8. Dolistowo-Osowiec Twierdza (26km) – rekomendowana na spływ 5-6 dniowy
• Trasa nr 9. Jasionowo-Osowiec Twierdza (33km) – rekomendowana na spływ 6-7 dniowy
• Trasa nr 10. Jagłowo-Osowiec Twierdza (40km) – spływ 7-8 dniowy
• Trasa nr 11. Sztabin-Wroceń (33km) – spływ 7-8 dniowy
• Trasa nr 12. Sztabin-Goniądz (46km) – spływ 9-10 dniowy
• Trasa nr 13. Sztabin-Osowiec Twierdza – spływ 11-14 dniowy

Oprócz wypożyczania tratw, Gospodarstwo Agroturystyczne “Dolina Biebrzy”, jak nazwa wskazuje, to miejsce, gdzie możemy przenocować (kilkadziesiąt metrów od nurtu rzeki i posmakować specjałów miejscowej kuchni (spróbowaliśmy i polecamy) oraz tutejszych nalewek (również spróbowaliśmy i polecamy!).

Niewątpliwie Biebrza będzie mocnym elementem szlaku „Cha-KA-Bi”, bardziej cichym mniej zatłoczonym i równi atrakcyjnym, co Czarna Hańcza i Kanał Augustowski.

Dolinabiebrzy.pl

fot. AG

Najpiękniejszy odcinek Czarnej Hańczy