Audioprzewodnik po Lublinie w każdym smartfonie

fot. archiwum LOT w Lublinie

Od 4 czerwca w Lublinie dostępna jest nowa aplikacja dla turystów i mieszkańców, którzy chcą lepiej poznać Miasto Inspiracji. City Talks to audioprzewodnik, który składa się z serii krótkich nagrań przybliżających mniej i bardziej znane historie miasta.

Skorzystać z aplikacji mogą zarówno przyjezdni, jak i mieszkańcy. Obok najważniejszych wątków z historii Lublina, zawiera nieznane historie dotyczące miejsc, osób i wydarzeń, które trudno znaleźć w przewodnikach. Od 4 czerwca aplikacja City Talks z opowieściami dotyczącymi Lublina jest dostępna w sklepach Google Play i App Store.

City Talks tworzą krótkie nagrania – trwające ok. 2 minut „mikrohistorie”, które przypisane są do miejsc oznaczonych pinezką na mapie. Zwiedzający mogą podążać uliczkami i odsłuchiwać kolejne historie związane z mijanymi lokalizacjami, albo skorzystać z proponowanych spacerów tematycznych. Wystarczy do tego smartfon lub tablet z dostępem do Internetu.

Mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z tej nowoczesnej formy zwiedzania miasta dzięki współpracy Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin, która przygotowała treści do aplikacji, oraz Polskiego Radia Lublin odpowiedzialnego za wysokiej jakości profesjonalne nagrania pierwszych 200 mikrohistorii, z firmą City Talks – deweloperem aplikacji.

Krzysztof Raganowicz, prezes LOT Metropolia Lublin, powiedział: „Wielu lublinian codziennie mija miejsca, z którymi wiążą się niesamowite, często nieznane historie. Dzięki aplikacji City Talks można je poznać, przez co popołudniowy spacer po mieście stanie się ciekawą wędrówką w głąb historii Lublina. Turyści z kolei dostają gotowe narzędzie do wygodnego i kompleksowego poznania miasta według własnych zainteresowań i potrzeb.”

Przedstawione historie charakteryzują się zróżnicowanym stopniem szczegółowości. Nie zabrakło podstawowych informacji o najważniejszych zabytkach i wydarzeniach, takich jak Kaplica Trójcy Świętej czy podpisanie aktu Unii Lubelskiej. Jednak w aplikacji City Talks znajdą coś dla siebie także poszukiwacze smaczków historycznych i architektonicznych. Można poznać historie sławnych lublinian, niemal niezauważalnych pomników czy miejsc, które dziś już nie istnieją.

– A gdy któraś z mikrohistorii wzbudzi naszą ciekawość, każdy temat można pogłębić już poza aplikacją dzięki szerokiej ofercie spacerów tematycznych z lubelskimi przewodnikami – dodaje Krzysztof Raganowicz.