Aplikacja zamiast przewodnika po mieście? City Talks dostępne w Warszawie

Dmitriy Tyukov / Unsplash

Mobilna aplikacja City Talks, dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS, to wirtualny przewodnik po Warszawie – narzędzie, które umożliwia samodzielne wędrowanie po mieście i zwiedzanie przez odsłuchiwanie krótkich historii na temat miejsc i ludzi związanych z daną lokalizacją.

„Technologia dała nam możliwości, dzięki którym miasto naprawdę do nas przemówiło. Aplikacja City Talks umożliwia usłyszenie tego głosu – oddajemy więc nasze narzędzie w ręce, uszy i serca mieszkańców Warszawy oraz turystów” – powiedziała dr Paulina Codogni, jedna ze współzałożycielek City Talks.

„Warszawskie opowieści to łącznie ponad 75 godzin nagrań. Planujemy rozwój projektu w innych miastach Polski i Europy” – dodała.

Zwiedzanie miasta z komórką

W momencie udostępnienia aplikacja oferuje nagrania audio i zdjęcia prawie trzech tysięcy punktów na terenie Warszawy – można swobodnie przemieszczać się po mieście zgodnie
z własnymi preferencjami i odsłuchiwać informacje o miejscach, które się zwiedza.

Użytkownik ma także do wyboru ponad 60 gotowych spacerów tematycznych i tras związanych z poszczególnymi dzielnicami miasta – w tym trybie zwiedzania porusza się on wytyczoną trasą odwiedzając punkty wybrane zgodnie z programem wycieczki.

Gotowe spacery w smartfonie

Może udać się śladami przedwojennej i okupacyjnej Warszawy, odwiedzić miejsca związane z żydowskimi mieszkańcami miasta i ich kulturą, poznać historię barwnego, warszawskiego życia artystycznego i kulturalnego, obejrzeć miejsca związane z historią PRL lub poznać mrożące krew w żyłach historie z półświatka. Liczne dodatkowe funkcje aplikacji to np. własny plan spaceru, dowolne filtrowanie zawartości oraz wybór punktów według własnych preferencji.

„Warszawa to piękne miasto, kipiące energią mieszkańców i turystów. Ma za sobą długą historię, momentami wspaniałą, momentami tragiczną – ale na pewno wartą poznania i zachowania, ponieważ jest to również fundament jej tożsamości i podstawa jej przyszłości. Nasza praca pozwoliła na odtworzenie przedwojennej topografii miasta. Bazując na starych fotografiach i materiałach wskrzesiliśmy miejsca, których nie znajdziemy na współczesnej mapie stolicy. City Talks pomaga odkrywać, zrozumieć i pogłębiać wiedzę o małych ojczyznach – od poziomu domu, czy ulicy, aż po poznanie i zrozumienie miasta jako całości. Chcemy, by poznawanie jego przeszłości stało się pasją” – komentuje dr Paulina Codogni.

Aplikacja City Talks dostępna jest w modelu freemium. Podstawowe funkcje są bezpłatne, odpłatne jest korzystanie z gotowych spacerów oraz selekcja spacerów według własnych preferencji. Twórcy aplikacji chcą, aby żyła ona nie tylko ze sprzedaży spacerów, ale także dzięki aktywności użytkowników, którzy będą tworzyli własne historie i dodawali je do mapy miasta.