A&O chce nauczyć swoich gości zrównoważonego stylu życia. Rusza pilotaż nowego programu

fot. a&o hostels

W A&O w Berlinie, Kopenhadze i Dreźnie na klatkach schodowych pojawiły się komiksy zachęcające do korzystania ze schodów zamiast windy. Wśród elementów mających inspirować gości hosteli znalazły się też koła wiedzy i edukacyjne naklejki. Mają motywować do wybrania bardziej  zrównoważonego stylu życia.

„Chcemy edukować i motywować ludzi do zrównoważonego stylu życia w zabawny i wesoły sposób w sposób, który inspiruje, a nie poucza. Połowa naszych gości to osoby w wieku od 18 do 34 lat, a grupy szkolne stanowią około jednej trzeciej wszystkich noclegów – to właśnie młodzi ludzie, którzy wymagają od nas pełnego zaangażowania, ale jednocześnie sami chcą być aktywni i świadomi” – podkreśla Oliver Winter, dyrektor generalny A&O.

Zajęcia szkolne wymagają zaangażowania – podobnie jak organizatorzy

Zrównoważone myślenie i działanie są celem programów ESD (Education for Sustainable Development) – Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju – zainicjowanych przez UNESCO, które mają na celu motywowanie w szczególności młodych ludzi do rozważnego stylu życia. Zaangażowania w kwestię zrównoważonego rozwoju oczekuje się zwłaszcza od organizatorów wycieczek szkolnych.

„Szkolne grupy podejmują bardzo świadome decyzje i coraz częściej decydują się na zakwaterowanie, które w widoczny i zauważalny sposób praktykuje zrównoważony rozwój w budynku” – mówi Carsten Herold, dyrektor zarządzający Herolé Travels.

A&o i Herolé opracują razem pierwsze wyjazdy klasowe na temat ESD do obiektów w Dreźnie i Berlinie. A&O, oprócz komiksów, naklejek i kół wiedzy, planuje wprowadzenie innych narzędzi, w tym mini-biogazownia do przekształcania odpadów organicznych w energię, zrównoważonych propozycji programów wycieczek po mieście na smartfony. Będzie też dalej dostosować oferty żywności i napojów.

Cel zrównoważonego rozwoju: a&o osiągnie zero netto w 2025 roku

W 2025 roku A&O chce być pierwszą europejską siecią hosteli, która osiągnie zero emisji CO2 netto – ograniczając do minimum swój własny ślad ekologiczny i rekompensując resztę. Obecna średnia emisja przypadająca na jeden nocleg wynosi około 5,8 kilograma.

A&o Hostels: już za dwa lata będziemy pierwszą w Europie bezemisyjną siecią hosteli