Andrzej Gut-Mostowy: każde zwiększenie liczby turystów z Bułgarii będzie dla Polski istotne

Od lewej: Minister Hrosto Prodanov oraz minister Andrzej Gut-Mostowy/fot. AG

Podczas konferencji dla dziennikarzy bułgarskich i polskich w Warnie, minister Andrzej Gut-Mostowy, powiedział między innymi, że każde zwiększenie liczby turystów przyjeżdżających do Polski z Bułgarii będzie dla naszego kraju istotne. Zapowiedział także pomoc swego resortu w opracowaniu przez Bułgarów systemu zabezpieczeń finansowych na wypadek niewypłacalności organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

W ubiegłą sobotę przebywający w Bułgarii Andrzej Gut-Mostowy, spotkał się z ministrem turystyki Bułgarii, Hristo Prodanovem. Była to rewizyta, przypomnijmy, że bułgarski minister gościł w Polsce w dniach 10-11 maja.

Obaj politycy znaleźli czas, by odwiedzić pomnik-mauzoleum Władysława III Warneńczyka w Warnie. Złożyli kwiaty przy symbolicznym grobie polskiego króla a następnie zwiedzili małe muzeum. Tam też odpowiedzieli na pytania dziennikarzy bułgarskich i polskich.

Andrzej Gut-Mostowy podkreślił, że wizyta jego w Bułgarii, to kolejny krok w mocnym otwarciu na współpracę na rynku turystycznym między Bułgarią i Polską. Zaznaczył, że strona polska pomoc w opracowaniu systemu zabezpieczeń finansowych biur podróży, ponieważ istniejące w naszym kraju trzy filary sprawiają, że bezpieczeństwo podróżowania jest oceniane, jako najlepsze w Europie.
Przyznał, że nie mamy co konkurować z niektórymi krajami odwiedzanymi przez Bułgarów, ale że Polska będzie się promować w Bułgarii. Nie chciał podać szczegółowo, czym moglibyśmy zachęcić Bułgarów do Polski, ale obiecał, że po konsultacji za fachowcami do promocji i przedstawicielami branży, akcja promocyjna zostanie opracowana. Zapytany o szacunkową liczbę bułgarskich, która by zadowoliła polską stronę, odpowiedział: „każde zwiększenie liczby turystów przyjeżdżających do Polski z Bułgarii będzie dla naszego kraju istotne.”

Andrzej Gut-Mostowy, skomplementował również turystyczne atrakcje Bułgarii. – Znałem do tej pory Bułgarię jako kraj, w którym można miło spędzić kraj. Obecnie jestem zaskoczony szeroką ofertą dodatkowych usług turystycznych opartych na SPA i sektorze turystyki aktywnej. Dla tych, którzy jak ja, lubia turystykę aktywną i poznawczą, Bułgaria jest idealna.”

Andrzej Gut-Mostowy i Hristo Prodanov/fot. AG

Hrosto Prodanov, minister turystyki Bułgarii podtrzymał wątek turystyki SPA. Przyznał, że przez lata Bułgarzy zaniedbali promocję kąpielisk termalnych, SPA i obiecał, że na najbliższych targach TT Warsaw (w Nadarzynie – przyp. red.) na stoisku narodowym Bułgarii będą promowane właśnie kąpieliska termalne oraz stacje narciarskie. „W sezonie zimowych, cały dzień można spędzić na nartach, popołudnie w SPA a wieczór przy naszych doskonałych winach.” – dodał. Rozpoczęcie prac nad promocją wód termalnych i nart, to pokłosie wywiadu ministra Prodanova udzielonego portalowi WaszaTurystyka.pl w maju tego roku.

Minister Prodanov obiecał także, że strona bułgarska wystosuje zaproszenie do przedstawicieli polskiej branży turystycznej na największe targi turystyczne, które odbędą się w lutym przyszłego roku w Sofii.

 

Hristo Prodanov: zaprosimy Polaków na narty i do kąpielisk termalnych

.