Alpy – w Paznaun odbędzie się “Kulinarny Szlak Św. Jakuba”

10 lipca na pięciu szlakach kulinarnych, biegnących na wysokości ponad 2000 m n.p.m. rozpocznie się ósmy „Kulinarny Szlak Św. Jakuba”, łączący wędrówkę z biesiadowaniem.

Patronat nad imprezą sprawuje „kucharz stulecia” Eckart Witzigmann. Po raz pierwszy aż pięciu światowej sławy kucharzy weźmie pod swe skrzydła schroniska i specjalnie dla nich stworzy potrawę z produktów regionalnych. Dania autorstwa mistrzów kuchni pozostaną w menu schronisk do końca września. W tym roku na Kulinarnym Szlaku Św. Jakuba po raz pierwszy pojawi się także pierwiastek kobiecy – Tanja Grandits ze Szwajcarii, która gotować będzie w schronisku Ascherhütte.

W dniu otwarcia „Kulinarnego Szlaku Św. Jakuba” kucharze wraz z turystami wyruszą na kulinarne trasy Paznaun.
Po przybyciu do schronisk kucharze zaprezentują wymyśloną przez siebie potrawę na bazie regionalnych produktów. Wszystkich pięciu potraw – przyrządzonych osobiście przez mistrzów kuchni – będzie można spróbować podczas inauguracji szlaku. Koordynacją przedsięwzięcia zajmuje się Martin Sieberer – szef kuchni w jednej z najlepszych restauracji w Tyrolu, restauracji Paznaunerstube.

Niederelbe Hütte: Bobby Bräuer
Nagrodzony tytułem „Kucharza roku 2016” Bobby Bräuer, po czteroletnim pobycie w Austrii powrócił do swojej ojczyzny.
Od tamtej pory serwuje swe dania gościom restauracji „EssZimmer” w monachijskim centrum BMW Welt. Od 2012 roku Bobby Bräuer zdobył już dwie gwiazdki Michelin i 18 punktów Gault Millau.

Heidelberger Hütte: Viki Geunes
Sukces bez wykształcenia? Jeszcze jaki! Belg Viki Geunes jest samoukiem, należącym do czołówki najlepszych kucharzy świata. Potrawy, które proponuje gościom restauracji „‘t Zilte” w Antwerpii, tworzy w oparciu o nowatorskie techniki kucharskie, nadające im nowoczesny charakter oraz intensywny smak. Za swą kreatywność, wyjątkowe kontrasty teksturowe i kuchnię bardzo osobistą Viki Geunes otrzymał w 2004 roku pierwszą ze zdobytych dotychczas dwóch gwiazdek Michelin.

Friedrichshafener Hütte: Josef Steffner
W swojej restauracji Mesnerhaus w Mauterndorf austriak Josef Steffner rozpieszcza podniebienia gości tradycyjnymi potrawami w fantazyjnym wydaniu. Ten pogodny kucharz może pochwalić się trzema czapkami kucharskimi i 17 punktami Gault Millau. Swą wiedzą dzieli się w ramach cieszących się popularnością warsztatów. Składniki do jego kreatywnych potraw kucharze – amatorzy mogą nabyć w sklepie Steffnera „DelikatEssen”.

Jamtalhütte: Stephen Crane
Innowacja za pan brat z tradycją: Od 2003 roku brytyjczyk Stephen Crane gotuje w restauracji „Ockenden Manor”.
Już w pierwszym roku jego menu, łączące nowoczesność z tradycją, zostało wyróżnione gwiazdką Michelin. Jako szef kuchni przywiązuje dużą wagę produktów lokalnych.

Ascherhütte: Tanja Grandits
Urodzona w Niemczech Tanja Grandits od 2008 roku jest szefową legendarnej restauracji „Stucki“ w Bazylei. Jej niepowtarzalny kulinarny styl łączy kolory i przyprawy. Dwie gwiazdki Michelina, 18 punktów Gault Millau i wyróżnienie „Kucharz roku 2014” zapewniły jej pewne miejsce w gronie najlepszych szwajcarskich mistrzów kuchni i międzynarodową renomę.

„Kulinarny Szlak Św. Jakuba” – lato 2016
Od 10 lipca do końca września 2016 goście wypoczywający w dolinie Paznaun mogą indywidualnie odwiedzić pięć schronisk kulinarnego szlaku. Trzy noclegi w wybranej kategorii oraz wszystkie atrakcje i zniżki Silvretta Card all inclusive można zarezerwować w cenie od 75 euro za osobę ze śniadaniem.

www.paznaun-ischgl.com.