Algieria promuje się rzemiosłem

Jeszcze do 13 czerwca trwa w Warszawie, na Skwerze Hoovera, Tydzień Algierskiego Rzemiosła Artystycznego. Na stoiskach pod namiotami można obejrzeć m.in. typowe dla tego kraju sandały, biżuterię ozdobioną kamieniami szlachetnymi, porcelanę, suknie, szale, pięknie malowane puzderka, obrazy, wachlarze, plecione koszyki – wszystko to w oryginalnym algierskim stylu, wszystko zdobione lokalnymi ornamentami.

Otwierając w ubiegły piątek Tydzień, ambasador Algierii, Salah Lebdioui, powiedział m.in. „Fakt, że jest z nami na otwarciu premier Piechociński, potwierdza, że oba rządy poważnie traktują rozwój stosunków między naszymi krajami. To dobry czas na konsolidację naszych stosunków. Tydzień Rzemiosła ma pokazać warszawiakom, turystom z Polski, jak różnorodna i kolorowa, ale jednocześnie przyjazna jest Algieria. Mam tez nadzieję, że Tydzień sprawi, że Polacy zechcą do nas przyjechać…”

Minister gospodarki Janusz Piechociński, dodał: „Wszyscy wyrastamy z kultury. Szczególnie tutaj, na Karkowskim Przedmieściu, przy pomniku wieszcza Adama Mickiewicza, warto to podkreślić. My i Algierczycy jesteśmy narodami bardzo silnie rozumiejący prawdę, że naszą siła jest tożsamość i świadomość wyrastania z konkretnej kultury. Algieria jest trzecim krajem wśród państw arabskich, pod względem wymiany gospodarczej i jednocześnie drugim afrykańskim. Siłą naszych stosunków gospodarczych wynika z tego, z rozumiemy, co jest naszą wartością: zaufanie, zrozumienie, poznanie. Dzięki wystawie na Skwerze Hoovera, Warszawa pozna kulturę Algierii. Inne kraje najlepiej poznawać właśnie przez poznawanie kultury. Potem łatwiej się porozumieć.”