Aktywny wypoczynek w Czarnogórze: narty, rafting i nurkowanie

Czarnogóra oferuje nie tylko piękne góry i czyste plaże z krystaliczną wodą, ale może też pochwalić się wyjątkowymi miejscami, w których można uprawiać różne formy sportów, takich jak np. kanioning. Kiedy najlepiej jechać i jakich aktywności spróbować będąc w tym kraju?

Najlepszym momentem na wyjazd do Czarnogóry jest okres od kwietnia do początku października, kiedy temperatury są dość wysokie. Nie należy jednak traktować tego kraju jedynie jako letniego kierunku podróży. W zimie północna część kraju zamienia się w śnieżną krainę, w której znajdują się nowoczesne ośrodki narciarskie. Jednak nie są one jeszcze tak popularne, jak te, które znajdują się w Austrii. Mimo to są dobrze wyposażone i znacznie tańsze od innych europejskich ośrodków.

Kiedy warto jechać do Czarnogóry, aby mieć pewność, że wyjazd będzie udany? Klimat tego kraju pozwala na zwiedzanie go przez cały rok. Region nadmorski latem cieszy się największą popularnością. Natomiast zimą, kiedy wybrzeże staje się wyludnione, górskie tereny zaczynają tętnić życiem. Turyści znajdą tam centrum rozrywek sportów zimowych.

Chociaż w Czarnogórze występują cztery pory roku, to jej śródziemnomorski klimat pozwala cieszyć się optymalnymi temperaturami bez skrajnych załamań pogody. Zwykle mamy szanse na gorące lato i łagodną zimę, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża. Śnieg jest rzadkością z wyjątkiem regionów górskich. Miłośnicy śniegu nie muszą się obawiać, ponieważ w głębi lądu, Czarnogóra może pochwalić się temperaturami sięgającymi nawet -20 C w zimie, co czyni ją idealnym miejscem na narty i snowboard.

fot. KK

Spływy raftingowe na rzece Tara

Jedną z aktywności sportowych, której warto spróbować w Czarnogórze, jest rafting na rzece Tara, która jest najdłuższą rzeką w kraju i jednocześnie tworzy najgłębszy kanion w Europie (miejscami do 1300 metrów). Popularnym wśród turystów miejscem, które zostało utworzone właśnie przez tę rzekę jest Most Durdevića. Kanion Tary jest polecany w szczególności wszystkim, którzy lubią aktywnie spędzać czas wolny. W okolicy można też znaleźć szlaki piesze i rowerowe, a także udać się na spływ raftingowy.

Raftingi organizowane są na kilku poziomach trudności (od początkujących do zaawansowanych). Na spływ najlepiej wybrać się w okresie od kwietnia do października. Natomiast najbardziej emocjonujące i ekscytujące spływy odbywają się wczesną wiosną, gdy topnieje śnieg, a także podczas pory deszczowej jesienią.

Czarnogóra jest też miejscem posiadającym wiele szlaków turystycznych. Osoby, które lubią wyzwania powinny udać się na grzbiet górski Vrmac, gdzie będą mogły podziwiać widok na zatokę Boka. Główna trasa dla pieszych nadaje się również do jazdy na rowerze górskim. Ścieżka jest szeroka i prowadzi przez las, a w trakcie wyprawy warto udać się do Fortu Vrmac, dawnej fortyfikacji z czasów Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Podobnie jak w przypadku wędrówek, jazda na rowerze jest jedną z najlepszych aktywności, jakich należy spróbować w Czarnogórze. Warto jednak wcześniej odpowiednio się do tego przygotować, ponieważ jazda po górach nie jest najłatwiejszym zadaniem.

fot. Filip Mróz / unsplash

Festiwal Kayak Fest i nurkowanie na dnie morza

Natomiast wszystkim fanom sportów wodnych polecane jest kajakarstwo nad Jeziorem Szkoderskim. Znajduje się ono w pobliżu miejscowości Riejka Crnojevića. Jezioro jest odpowiednie dla niedoświadczonych wioślarzy, ale oferuje też wiele wyzwań dla osób z większym doświadczeniem. Dookoła jeziora znajdują się restauracje oferujące lokalne specjały rybne.

Co roku we wrześniu na rzekach Tara, Piva i Komarnica odbywa się festiwal “Kayak Fest”. Zawody odbywają się w trzech kategoriach: wyścig w dół rzeki, h2h, czyli konkurencja umożliwiająca bezpośrednie porównanie dwóch zawodników względem całej drużyny i sprint, podczas którego wygrywa kajak, który jako pierwszy przekroczy linię mety. W programie znajdują się też szkolenia dla początkujących, warsztaty, prezentacje filmowe oraz program muzyczny.

fot. Israel Gil / unsplash

Fani nurkowania w Czarnogórze również znajdą coś dla siebie, można tam bowiem odnaleźć podwodne ruiny starożytnych miast czy też klasztorów. Na dnie morza znajduje się też wiele wraków statków do zbadania, jak również podwodnych jaskiń, a skaliste dno sprawia, że jest to idealne miejsce do obserwacji fauny i flory, takiej jak ryby, ośmiornice, jeżowce i rozgwiazdy.

fot. Han-Hsing Tu / unsplash

Kanioning, czyli sporty ekstremalne w Czarnogórze

A jeśli jeszcze nie próbowaliście kanioningu to z pewnością warto odważyć się na ten sport ekstremalny. Polega on na przejściu przez kaniony i pokonywaniu naturalnych przeszkód np. takich jak wodospady. W Czarnogórze można wybrać się do kanionu Nevidio, który znajduje się w pobliżu Parku Narodowego Durmitor. Kanion ten mierzy 2,7 km długości. Jeśli chcemy spróbować tego sportu, dobrze jest wybrać się do Czarnogóry w okresie od lipca do sierpnia, ponieważ wtedy są najlepsze warunki pogodowe.

Narty są kolejną aktywnością sportową, którą można uprawiać w Czarnogórze. Durmitor, Zabljak, Kolasin to dobrze przystosowane miejsca dla początkujących i profesjonalnych narciarzy. Najlepiej wybrać się tam w okresie od końca grudnia do początku marca. Do skorzystania ze stoków narciarskich zachęcają również ceny, które są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi stokami narciarskimi w Europie Zachodniej.

Aktywności sportowe, jakie oferuje Czarnogóra, na pewno uatrakcyjnią  pobyt w tym bałkańskim kraju. To dobry kierunek dla każdego fana aktywnego wypoczynku. Górskie szlaki, nurkowanie czy rafting na rzece Tara to jedynie niewielka część atrakcji, jakie czekają na turystów.