Akcja Polska zobacz więcej – rośnie zainteresowanie branży turystycznej

AG

Chcemy ruszyć Polaków z galerii handlowych i centrów miast. Chcemy, żeby ruszyli w Polskę, poznali jej atrakcje – powiedział Marek Olszewski, prezes POT podczas konferencji inaugurującej wiosenna edycję akcji Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny.

Prawie 450 partnerów akcji, wielkie zainteresowanie. Na dwa tygodnie przed wiosenną edycją akcji weekendową „Polska Zobacz Więcej – Weekend za pół ceny” promującą turystykę krajową, Ministerstwo Sportu i Turystyki w Warszawie i Polska Organizacja Turystyczna przedstawiły partnerów, którzy zgłosili się do akcji oraz jej podstawowe założenia.

Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka powiedział: “W ubiegłym roku, gdy zaczynaliśmy akcję “Polska zobacz więcej” miałem obawy: jak ten pomysł przyjmie branża turystyczna, jak zareagują na niego klienci. Tymczasem zainteresowanie było ogromne i przerosło nasze oczekiwania – do projektu zgłosiło się 400 firm. To pokazało, że jest sens kontynuacji akcji. Już w zeszłym roku mówiłem, że chciałbym, aby ta akcja stała się narodową tradycją. Jesienna edycja była krokiem w dobrym kierunku.
Głównym założeniem akcji jest zainteresowanie Polaków wypoczynkiem w Polsce poza wysokim sezonem wakacyjnym. W tym roku odbędą się dwie edycje akcji, więc będą dwie okazje do poznawania mniej znanych miejsc w Polsce.”

Marek Olszewski, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, dodał: “Jestem przede wszystkim praktykiem z 30 letnim doświadczeniem w turystyce i wiem, jak tego typu akcje mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój turystyki w kraju.
Chcemy promować turystykę krajową wśród Polaków. Akcja pokazuje, że nie wszyscy są zainteresowani w równym stopniu atrakcjami turystycznymi w kraju. A ich nie trzeba szukać daleko. I przybywa ich w Polsce z tygodnia na tydzień.
Chcemy wyciągnąć Polaków, całe rodziny z galerii handlowych, z centrów miast. Chcemy, by ruszyli w Polskę poznawać Polskę. Nasze działanie wpisuje się w politykę dziedzictwa narodowego – wiele z tych atrakcji to zabytki kultury, sztuki, historii.
Jestem przekonany, że spełnione podczas weekendu akcyjnego marzenia, przyciągną klienta w dane miejsce w innych terminach, gdy płacić będzie normalną cenę.”

Michał Nykowski lider projektu w POT, przedstawił założenia akcji i sposoby jej promocji: “Akcja dotyka trzech aspektów. Pierwszy to handlowy, branża turystyczna ma szansę zarobić poza wysokim sezonem. Po drugie, chcemy wyrobić w turystach nawyk, że wypoczynek nie musi się ograniczać tylko do niecałych trzech miesięcy letnich i kilku tygodni zimą. Po trzecie, beneficjentami tej akcji są organizacje, które powinny zajmować się tego typu działaniami: MSiT, POT, ROT-y i LOT-y.
Akwizycję prowadziliśmy od 20 stycznia do 7 marca. Zwróciliśmy się oczywiście w pierwszym rzędzie do podmiotów, które uczestniczyły w akcji w 2016 roku. Ponownie zgłosiła się ich ponad jedna trzecia. Kolejnym etapem była weryfikacja pod względem merytorycznym (zniżka 50 proc. na usługi i produkty). Etap ten trwał do 15 marca.
Sama akcja odbędzie się w dniach 31 marca – kwietnia, ale firmy mogły zaproponować także inne terminy udzielania zniżek.
Do dzisiaj zweryfikowaliśmy 447 firm, najwięcej zgłoszeń otrzymaliśmy z Małopolski, Dolnego Śląska i Mazowsza. Rozpoczęliśmy akcję promocyjną. Jej elementem będą między innymi spoty reklamowe, których początkowy zasięg oceniamy na 500 – 600 tysięcy osób a po dalszym udostępnianiu w mediach społecznościowych wzrośnie on do 4 – 5 milionów. Chcemy promować akcję “Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” na portalach, w mediach społecznościowych, na stronach urzędów centralnych, na przykład na stronie KPRM, na stronach ROT-ów.”

Marek Olszewski dodał: “Naszą akcję można porównać do Nocy Muzeów. Muzeom opłaca się udostępnić swe wnętrza za darmo na kilka godzin, bo goście, którzy zobaczą, jakie skarby kryje dana placówka, chętnie do niej wróci. Podobnie będzie z obiektami biorącymi udział w “Polska zobacz więcej” – Polacy zobaczą, że można z rodziną wyjechać na weekend za pół ceny, zobaczyć atrakcyjne miejsca i gdy zostaną spełnione ich oczekiwania – wrócą tutaj.”

www.polskazobaczwiecej.plwww.polskazobaczwiecej.pl