Agroturystyka wystawiała się w Parku Śląskim w Chorzowie

Agroturystyka promował się na Śląsku
Stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi/fot. Janusz Mincewicz

Tegoroczna edycja targów weekendowych – Atrakcje Regionów odbyła się nie w maju a we wrześniu. Największym powodzeniem cieszyła się agroturystyka.

Wśród wystawców wyróżniało się się stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które promowało weekendową agroturystykę pod hasałem „Odpoczywaj na wsi”.

Wiesław Czerniec, prezes Polskiej Federacja Turystyki Wiejskiej “Gospodarstwa Gościnne”, powiedział: “Nie kryję zadowolenia, że pomimo pandemii, ta forma wypoczynku cieszyła się w tym roku dużym popytem. To efekt tego, że był to wypoczynek w małych grupach, zazwyczaj w gronie rodzinnym, a więc był bezpieczny w punku epidemiologicznego. Nasze gospodarstwa agroturystyczne bardzo dobrze przetrwały ekonomicznie lato, nie słyszałem o upadkach, bankructwach, być może dlatego, że nie zatrudniały innych osób, poza sobą, jak ma to miejsce w turystyce krajowej i zagranicznej.

Już po raz czwarty w targach uczestniczyło miasto Olsztyn, które zachwalało walory stolicy Warmii i Mazur, zachęcało do jego odwiedzin.

Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji w olsztyńskim magistracie, podkreślił: “Muszę przyznać, że nasz coroczny udział w targach i promocja miasta, daje wymierne efekty, bo coraz więcej mieszkańców województwa śląskiego odwiedza Olsztyn i jego okolice. Pomaga nam też katowicka telewizja Silesia, z którą współpracujemy. i która świetnie promuje nasz region i Olsztyn.”

Nowy szlak wodny

Województwa” lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie i pomorskie promowały nowy projekt turystyki wodnej „Międzynarodowa Droga Morska E70” skierowanej do wodniaków, które obejmuje: Odrę, Wartę, Noteć, Kanał Bydgoski, Brdę, Wisłę , Nogat, Szkarpawę, Elbląg i Zalew Wiślny. – Niemal na całej swojej długości ten szlak wodny jest obecnie miejscem dynamicznych inwestycji samorządowych i prywatnych, które znacząco poprawią infrastrukturę wodniacka i zmienią na dobre warunki żeglugi śródlądowej i przywrócą jej należnie miejsce nie tylko dla logistyki, ale także turystyki.
Już obecnie są dostępne mariny, przystanie żeglarskie i porty w Gorzowie Wielkopolskim, Czarnkowie, Drawsku, Nakle nad Notecią, Tczewie, Drewnicy, Białej Górze, Malborku, Osłonce, Rybinie, Błotniku, Braniewie, Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich, Nowej Pasłęce, Elblągu i Tolkmicku – zachwala pięć województw w bogato ilustrowanych folderach, które były rozdawane na stoisku „Międzynarodowy szlak wodny” .

Tekst i zdjęcie: Janusz Mincewicz