Skansen w Sierpcu zaprasza na żniwa

Obrzędy i tradycje towarzyszące przez wieki żniwom, zostaną ożywione 4 sierpnia 2019 roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu podczas imprezy plenerowej „Żniwa w skansenie”. W programie wydarzenia znalazły się pokazy prac żniwnych w polu z użyciem autentycznych narzędzi, prezentacje rzemiosła i zajęć gospodarskich, widowiska obrzędowe, warsztaty dla najmłodszych i wiele innych.
W pierwszą niedzielę sierpnia na muzealnych polach staną stygi. Znów usłyszeć będzie można pracujące kosy i sierpy, do pracy wyjedzie żniwiarka, ponownie ruszy młockarnia, a w stodołach zabrzmi stukot cepów.
Muzealne żniwa mają charakter rodzinnego pikniku, podczas którego zwiedzający poznają zapomniane zwyczaje i prace związane ze zbiorem plonów. Jednym z najciekawszych punktów programu będzie widowisko folklorystyczne „Idą polem żniwa…” przygotowane przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie z Kocierzewa.
Uroczyste wyjście w pole, koszenie, wiązanie snopów i stygowanie, tańce na rżysku, wyplatanie słomianych powrozów i wspólny posiłek to tylko niektóre z obyczajów, którym przyjrzą się widzowie.
W wielu z nich wezmą też aktywny udział. Artyści wystąpią także o godzinie 15.00 na scenie amfiteatru w koncercie dożynkowym, pt. „Plon niesiem, plon…”.
W zagrodach gospodynie stworzą wieniec dożynkowy, by podziękować Opatrzności za zbiory, jak również ustroją tzw. „przepiórkę” jako dar dla myszy i szkodników, by te nie niszczyły zbiorów.
W stodole młynarza dzieci wezmą udział w warsztatach „Jak to ze zbożem było?”, w ramach których nauczą się młócić zboża, oczyszczać ziarno we wialni, mielić je na żarnach, a także zobaczą dawne sprzęty do robót polowych.
W izbie lekcyjnej wykonają niepowtarzalne ozdoby ze słomy, a przed szkołą uplotą z polnych kwiatów i kłosów wianki. W dziecięcej pasiece maluchy zrobią maski demonów polnych. Zasiądą do koła garncarskiego, by wraz z garncarzem zrobić własne naczynia. Pod okiem pszczelarza zajrzą do ula i posmakują miodu wprost z plastra.
W okresie żniw nie tylko w polach pracowano w pocie czoła. Dlatego też wnętrza izb chłopskich i skansenowskie podwórza wypełni gwar prac gospodarskich. Zwiedzający zobaczą między innymi jak niegdyś cięło się sieczkę z pomocą sieczkarni ręcznej, mieliło zboże na kaszę, ubijało masło w kierzance, przygotowywało przetwory, pęczkowało zioła pozyskane z przydomowych ogródków, tkało szmaciane chodniki i haftowało.
Do swoich warsztatów powrócą także rzemieślnicy – rzeźbiarz, kowal, szewc i wiejski plecionkarz. W olejarni natomiast zaprezentowany zostanie proces obróbki i tłoczenia oleju na gorąco. Społeczność dawnej mazowieckiej wsi tworzyła również młodzież, parobkowie, Żydzi i drobna szlachta. W ich role wcielą się Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Dzięki nim odwiedziny w skansenie staną się prawdziwą podróżą w czasie.
Niemałą gratką dla miłośników swojskich smaków będą też degustacje. Zwiedzający posmakują chrupiącego chleba na zakwasie ze świeżo ubitym masłem, oleju lnianego i ogórków kiszonych w skansenie według dawnych receptur. Tradycyjnie o godzinie 14.00 w XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa zostanie odprawiona msza święta w intencji rolników oraz udanych zbiorów. Ponadto, przez cały dzień odbywać się będzie kiermasz pieczywa wypiekanego w tradycyjny sposób, produktów regionalnych, potraw regionalnych i rękodzieła.
Żniwa w skansenie – niedziela, 4 lipca, godz. 10.00–18.00.
POWIĄZANE WPISY
10 lutego 2026
Wyjątkowa atrakcja podczas XVIII FPT. Uczestnicy będą mogli wybrać się w rejs po Brdzie
Przed nami XVIII Forum Promocji Turystycznej, które już 27 kwietnia zgromadzi branżę…
0 Komentarzy2 Minuty
9 lutego 2026
GAR: rozwój, autentyczność i networking – to wybierają młodzi liderzy branży
Branża turystyczna stoi przed wyzwaniem organizowania wydarzeń, które odpowiadają…
0 Komentarzy2 Minuty
6 lutego 2026
Ruszyło Obserwatorium Turystyki GUS. W 2025 roku Polskę zwiedzało 59 mln turystów
Dzisiaj, 6.02.2026 r., w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie, odbyła się…
0 Komentarzy5 Minuty
5 lutego 2026
Izabela Stelmańska mianowana na przewodniczącą Rady Polskiej Organizacji Turystycznej
Jedna z najbardziej wpływowych kobiet polskiej turystyki, Izabela Stelmańska, została…
0 Komentarzy1 Minuty
5 lutego 2026
Rusza nabór do III edycji Gąsiorów Turystyki
III edycja Gąsiorów Turystyki to kolejny krok w stronę doceniania młodych, ambitnych…
0 Komentarzy2 Minuty
4 lutego 2026
Gdzie na zimowy wypoczynek w Polsce? Internauci wskazali najlepsze miejsca
Trzecia edycja plebiscytu „Zimowe Gwiazdy Travelist” dobiegła końca. Internauci z całej…
0 Komentarzy2 Minuty
4 lutego 2026
ESPT: system, który rejestruje wszystko, ale nie zapewnia realnej kontroli. Tylko co trzeci wyjazd dzieci objęty ochroną
Gdy administracja publiczna twierdzi, że „nie da się” analizować rynku wypoczynku dzieci…
0 Komentarzy8 Minuty
4 lutego 2026
Save the date! XVIII Forum Promocji Turystycznej już 27 kwietnia 2026 roku w Młynach Rothera w Bydgoszczy
Redakcja portalu Wasza Turystyka zaprasza na XVIII edycję Forum Promocji Turystycznej,…
0 Komentarzy1 Minuty
4 lutego 2026
Raport Google i A&M: Europa kończy wyścig na liczby. Polska turystyka musi nauczyć się zarabiać na jakości
Choć globalna liczba podróży międzynarodowych do 2050 roku ma się podwoić, Europa…
0 Komentarzy5 Minuty










