Rudawy na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Kolejny region Saksonii wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na 43. sesji w dniu 6 lipca, w Baku, Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podjął decyzję o wpisaniu Ore Mountains – Rudaw/Krusnohori na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.
Wpisany na listę UNESCO w 2004 roku Muskauer Park / Park Muzakowski był jedynym obiektem saksońskim na liście jako wspólne polsko-niemieckie dziedzictwo .
Veronika Hieb, dyrektor zarządzająca Tourismus Marketing Gessellschaft Sachsen mbH (Saksońska Organizacja Promocji Turystyki), powiedziała: “Tytuł Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreśla renomę Saksonii jako jednego z najpopularniejszych kierunków podróży w Niemczech. Widzę w tej nominacji szansę na to, by Rudawy stały się znaczącą częścią tysiącletniego saksońskiego krajobrazu kulturowego z jego charakterystycznymi cechami i zyskały na popularności na arenie międzynarodowej w marketingu turystycznym.”
Rudawy z ponad milionem turystów i ponad trzema milionami noclegów, to jeden z najpopularniejszych regionów wypoczynkowych w Saksonii. Sielskie krajobrazy, unikalne doliny rzeczne i malownicze osady wywodzą się z ponad 800-letniej historii górnictwa rud, które nie tylko dało nazwę regionowi, ale też przyczyniło się to zamożności i znaczenia gospodarczego. Zwiedzać Rudawy można na wiele sposobów : wędrować śladami rudawskiego górnictwa, zwiedzać górskie miasteczka i niezliczone świadectwa historii regionu.
Na całość projektu wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa składają się 22 obiekty : 17 po stronie niemieckiej I 5 po czeskiej. Wybrane obiekty z historii górnictwa przedstawiają najważniejsze miejsca i okresy górnictwa sasko-czeskiego. Każdy z obiektów związany jest z historycznym dziedzictwem górniczym regionu; z czego około 400 obiektów znajduje się po stronie saksońskiej: unikalne kopalnie i systemy tuneli, kompleksy obróbki metali, historyczne miasto górnicze, wspaniałe kościoły, fascynujące dzieła sztuki związane z górnictwem i typowe cechy krajobrazu, takie jak stare zapadliska i hałdy. Nigdzie indziej w Niemczech nie ma tak wielu śladów górniczej przeszłości.
Obecnie na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 1121 miejsc kulturalnych i przyrodniczych w 167 krajach, z czego 46 jest w całości lub częściowo w Niemczech. Saksonia ma teraz dwa miejsca należące do Światowego Dziedzictwa: Park Muskauer / Park Mużakowski i Rudawy / Region Górniczy Krusnohori.
POWIĄZANE WPISY
16 kwietnia 2026
Dobra wiadomość dla fanów gravelu. Włoskie Trentino uruchamia nowe trasy rowerowe
Włoskie Trentino rozwija ofertę dla rowerzystów i uruchamia nowe trasy gravelowe. W…
0 Komentarzy3 Minuty
14 kwietnia 2026
Rekordowe wizyty Polaków na Słowacji
Polscy turyści po raz kolejny pobili rekord przyjazdów na Słowację. Na Chopoku jesteśmy…
0 Komentarzy2 Minuty
11 kwietnia 2026
Cypr czeka na turystów
Cypr to kierunek całoroczny. Plaże i morze przyciągają latem. Wiosna jest najlepszym…
0 Komentarzy6 Minuty
8 kwietnia 2026
Blisko natury, ale z pełnym komfortem. Eurocamp poleca campingi na wakacyjny reset
Żyjemy szybko i jesteśmy przebodźcowani, dlatego coraz częściej szukamy miejsc, w których…
0 Komentarzy7 Minuty
31 marca 2026
Disneyland Paris kończy modernizację za 2 mld euro i otwiera Disney Adventure World
Disneyland Paris zakończył przebudowę drugiego parku, który od 29 marca działa pod nazwą…
0 Komentarzy6 Minuty
31 marca 2026
Berlin i Niemcy prezentują atrakcje 2026 r.
27 marca br. w na konferencji prasowej w Warszawie Niemiecka Centrala Turystyki (DZT)…
0 Komentarzy5 Minuty
30 marca 2026
Drezno i Kraina Łaby: kulturalny kalendarz na 2026/2027
Drezno i Kraina Łaby w 2026-2027 r. przygotowują dla turystów bogaty program kulturalny.…
0 Komentarzy3 Minuty
27 marca 2026
Uzbekistan prezentuje atrakcje turystyczne
26 marca br. w Ambasadzie Republiki Uzbekistanu odbyła się konferencja prasowa…
0 Komentarzy1 Minuty
26 marca 2026
Malaga rośnie w siłę na polskim rynku. Nowe połączenie LOT wzmocni ruch turystyczny
24 marca br. w Warszawie odbyło się śniadanie prasowe zorganizowane przez Biuro Turystyki…
0 Komentarzy2 Minuty










