85. urodziny Polskich Kolei Linowych

Trwają obchody 85-lecia PKL
Tort urodzinowy PKL/fot. archiwum PKL

85 lat temu, 15 marca 1936 roku, po 227 dniach budowy na szczyt Kasprowego Wierchu wjechał pierwszy wagon kolei linowej. Ten dzień uznawany jest za oficjalny początek działalności PKL.

Dziś spółka rozpoczyna jubileuszowe obchody swojego powstania – klienci mogą z tej okazji liczyć na wyjątkowe promocje i wydarzenia. Pierwsze z nich już za nami – na szczycie Kasprowego Wierchu rano pojawił się urodzinowy tort.

Urodzinowe atrakcje

Dzisiejszy, urodzinowy dzień w ośrodkach PKL upłynie pod znakiem promocji. Spółka przygotowała 50 proc. zniżkę na przejazdy wszystkimi czynnymi kolejami Grupy: na Kasprowy Wierch, Gubałówkę, Palenicę, Mosorny Groń, Górę Żar i Jaworzynę Krynicką. Promocja 15 marca obowiązuje zarówno na bilety kupowane w kasach, jak i w sklepie internetowym (skipassy i tourpassy). Klienci, którzy rano pojawili się w górnej stacji ośrodka PKL na Kasprowym Wierchu mogli liczyć na spróbowanie urodzinowego tortu.

Za kilka dni na profilach FB siedmiu ośrodków PKL ((Kasprowego Wierchu, Gubałówki, Palenicy, Mosornego Gronia, Góry Żar, Góry Parkowej i Jaworzyny Krynickiej) pojawi się konkurs zachęcający do dzielenia się wspomnieniami i zdjęciami związanymi z daną lokalizacją. Towarzyszyć będzie mu film pokazujący jak na przestrzeni lat zmieniali się klienci PKL, choć mimo upływających lat ich emocje związane z podróżami w góry są wciąż niezwykłe. Nagrodami w konkursie będą atrakcyjne zniżki w sklepie internetowym PKL.
PKL przygotowują także specjalną jubileuszową kolekcję plakatów, znaczków i kubków, która będzie dostępna zarówno w sklepie na Kasprowym Wierchu, jak i przez internet.

Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL, powiedział: „Jesteśmy bardzo dumni z naszych bogatych tradycji sięgających 1936 roku. W tym czasie firma udowodniła, że PKL jest marką wyjątkową, dynamiczną i wiarygodną. Jako jedyna w Polsce łączy różnorodność, unikatowość przyrodniczą i postęp w wyjątkowych lokalizacjach turystycznych. Nieustannie towarzyszymy naszym klientom w ich wędrówkach, wspieramy ich pasje, marzenia i pomagamy aktywnie wypocząć, bo historia PKL to przede wszystkim historia ludzi.

PKL zapewniają turystom wyjątkowe emocje oraz odpoczynek w pięknych miejscach zarówno latem, jak i zimą. Grupa PKL nieustannie się rozwija. Przeszła długą drogę zyskując najpierw miano renomowanej firmy przewozowej, a następnie operatora i lidera branży świadczącego usługi turystyczne. Obecnie PKL działają w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach. PKL uruchomią także ósmy ośrodek turystyczny Grupy, tym razem w Bieszczadach, nad zaporą wodną w Solinie.

Działamy zawsze w sposób zrównoważony, odpowiedzialny i z poszanowaniem ekosystemu. W inwestycjach stawiamy na równowagę, by wypełniając swą misję wobec turystów i narciarzy nigdy nie tracić z pola widzenia wymiarów ekologicznego i etycznego.”

W poniedziałek 85-lecie Polskich Kolei Linowych