5,7 mln turystów odwiedziło Berlin w pierwszej połowie 2023. To o 30 proc. więcej niż rok temu

Berliner Tourismus-Bilanz für das 1. Halbjahr 2023, Pressekonferenz im C/O Berlin © visitBerlin, /fot. Thomas Kierok

Berlin może się pochwalić wzrostem liczby odwiedzających w pierwszej połowie 2023 roku. Według opublikowanych danych statystycznych, do miasta przybyło 5,7 mln gości, a liczba noclegów sięgnęła 13,8 mln. To wzrost o 30,2 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Senator ds. gospodarki, energii i przedsiębiorstw publicznych, Franziska Giffey, oraz dyrektor generalny visitBerlin, Burkhard Kieker, podsumowali wyniki turystyczne miasta podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Berlinie.

„Przyjazdy turystów z innych niemieckich landów, z Europy i zza granicy stanowią istotny czynnik gospodarczy dla naszego miasta. Wiele innych branż również czerpie korzyści, gdy hotele i restauracje są odwiedzane przez turystów. Uważam, że restart po pandemii okazał się sukcesem, a aktualne liczby pokazują, że jesteśmy na właściwej drodze w odbudowie ruchu turystycznego” – powiedziała Franziska Giffey.

„Turystyka w Berlinie utrzymuje stabilny poziom w pierwszej połowie 2023 roku. W kontekście obecnej sytuacji globalnej, ten pozytywny rozwój nie był do końca przewidywalny” – dodał Burkhard Kieker, dyrektor generalny visitBerlin.

Najważniejszymi rynkami zagranicznymi, z których pochodzą goście, były Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Holandia. Natomiast najważniejszym rynkiem pozostaje turystyka krajowa, mająca aż 61,2 proc. udziału w noclegach.

Najważniejsze wydarzenia Berlina jesienią: “48 h ICC” w Dzień Otwartych Zabytków

Liczne atrakcje już teraz inspirują do zaplanowania kolejnej podróży do Berlina. Na przykład w weekend Dnia Otwartych Zabytków 9 i 10 września Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Berlinie, znane ze swojej zaawansowanej technologicznie architektury, będzie otwarte ponownie dla każdego prawie po 10 latach od zamknięcia.

Kilka dni później rozpocznie się pierwsza z dwóch wystaw poświęconych norweskiemu artyście Edvardowi Munchowi: Berlinische Galerie zaprezentuje wystawę „Edvard Munch. Magia Północy” od 15 września 2023 do 22 stycznia 2024, podkreślając czas spędzony przez Muncha w Berlinie, gdzie mieszkał w latach 1892-1907. Muzeum Barberini w Poczdamie przyjrzy się bliżej pejzażom Muncha i jego interakcjom z naturą w ramach wystawy „Edvard Munch: Drżąca Ziemia” od 18 listopada 2023 do 1 kwietnia 2024. We współpracy z dwoma muzeami visitBerlin oferuje zniżkowy bilet łączony na obie wystawy.