50 lat najstarszego magazynu pokładowego na świecie

archiwum KLM

Pierwsze wydanie magazynu „Holland Herald” pojawiło się na pokładach samolotów KLM w roku 1966. Periodyk jest obecnie najstarszym magazynem pokładowym na świecie, jak również największym magazynem anglojęzycznym w Holandii.

W specjalnym, jubileuszowym wydaniu dostępnym również na stronie www.holland-herald.com, opisano pół wieku działalności „Holland Herald”. W lutowym numerze byli redaktorzy naczelni opowiadają o swojej pracy nad kolejnymi wydaniami miesięcznika. W pierwszym roku działalności ukazało się tylko 6 wydań magazynu, ale już w roku następnym „Holland Herald” wydawany był jako miesięcznik. Wielkość pierwotnego nakładu nie jest znana, lecz według kolofonu magazyn miał potwierdzone czytelnictwo na poziomie 100 000 osób. Obecnie nakład „Holland Herald” wynosi 135 tysięcy i szacuje się, że dociera do około 2 milionów ludzi.

Na całym świecie ukazuje się ponad 150 różnych magazynów pokładowych, a „Holland Herald”, z 594 wydaniami jest najstarszym z nich.

Magazyn pokładowy KLM „Holland Herald” ukazuje się co miesiąc (wydawnictwo G + J Media). Każde wydanie ma jeden ciekawy temat przewodni, któremu towarzyszą artykuły o podróżach, stylu życia, gadżetach, jak i ciekawostki. Ponadto zawiera on także pamiętniki z Holandii, opisy miejsc do których lata linia KLM oraz katalog produktów sprzedawanych podczas lotu.